2018 Muhtar Maaşları Ne Kadar Olacak?

 

Köy, kasaba ve şehirlerde bulunan mahallelerde muhtarlık hizmeti veren kişilere İl Özel İdaresi tarafından muhtar maaşı ödenmektedir. Her sene bu maaş revize edilmekte olup ilan edilmektedir. Peki, nasıl muhtar olunur, 2018 muhtar maaşları ne kadar olacak?

Nasıl Muhtar Olunur?

 

Muhtar olmak isteyen kişilerin yapılan yerel seçimlere katılmaları ve seçmenlerden en fazla oyu alarak seçilmeleri gerekmektedir. Muhtar olma şartları YSK tarafından belirlenmekte olup eğitim şartı bulunmamaktadır. Türk vatandaşı olan, aday olacağı mahallede en az 6 ay boyunca ikamet eden ve 25 yaşını dolduran herkesin muhtar adayı olma hakkı bulunmaktadır. Yine muhtar adayının Türkçe okuryazarlığının bulunması ve devlet memuru olmasına engel bir suçtan hüküm giymemiş olması şartları da aranmaktadır. Bu şartları taşıyan her Türk vatandaşı yerel seçimlerde muhtar seçilebilmek için aday olma hakkına sahiptir.

Muhtar Maaşı Ne Kadar?

 

2018 yılında muhtarlara ödenecek olan net maaş tutarı 1.563,57 lira olarak uygulanmaktadır. Bu tutar muhtarlara İl Özel İdaresi tarafından her ayın 15’inde peşin olarak ödenmektedir. Ancak bu tutar sadece devlet tarafından ödenen maaş bedeli olup buna ek olarak muhtarlar yapmış oldukları her işlemden de belirlenen tutarlarda ücret almaktadır. Özelikle de kalabalık mahallelerde muhtarlık yapan kişiler daha fazla işlem yaptıkları için çok daha yüksek tutarda işlem masrafı tahsilatında bulunarak daha yüksek tutarda kazanç sağlamaktadır.

Güncel muhtar maaşları ile ilgili bilgi almak için lütfen 2019 Muhtar maaşları haberimizi ziyaret ediniz

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz