2018 Nisan Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu

Kira sözleşmeleri üzerinde yazan başka bir tarih belirtilmediği sürece yıllık olarak düzenlenmektedir. 12 aylık sürenin dolmasının ardından kira sözleşmesi yenilenecekse bu durumda kiraya belirli oranda zam yapılarak kira sözleşmesi yenilenir. Genelde kira sözleşmelerinde uygulanan kira artış oranı olarak her ay TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları temel alınır.

Kira Artış Oranı Nisan 2018 Oranı Açıklandı

TÜİK tarafından açıklanan ÜFE rakamlarına göre Nisan ayında yapılacak olan kira artış oranı yüzde 15,38 olarak belirlendi. Yani Nisan ayında kira sözleşmesine zam yapılacak olan kiracılar için ev sahipleri en fazla kiracılarına yüzde 15,38 oranında zam yapabilecek. Yani kirası 1000 lira olan bir kişi Mart ayında kira sözleşmesi dolduğu anda Nisan ayında zamlı olarak yeni kirasını 1.153 lira olarak ödeyecek. Ev sahipleri kesinlikle bu tutarın üstünde bir zam yapamayacak.

İşyeri Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu?

İşyerleri için uygulanan kira artış oranı için alınan kararlar doğrultusunda 2020 yılına kadar kira sözleşmesi serbestisi uygulanmaktadır. Yani işyerleri için işyeri sahipleri istedikleri kadar zam yapma hakkına sahiptir. Ancak imzalanan kira sözleşmesinde uygulanacak olan yıllık kira artışı için belirli bir oran bulunuyorsa sözleşmede belirtilen oran temel alınarak kira sözleşmesi zammı uygulanır. Kira sözleşmesi döviz cinsinden yapılırsa ilk 5 yıllık süreçte zam yapılması söz konusu değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz