2018 Aralık Ayı Kira Oranları Belli Oldu!

 

Kira artış oranlarının artık enflasyon oranlarına göre belirlenmekte olup, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından verilen verilere göre 2018 Aralık ayı kira oranları belli oldu. Bu verilere göre ise 2018 aralık ayı rekor bir artış ile yılı kapatacağı da gündem de yerini aldı. Kiracıya ise bu yıl 25,52 oranında zam yapılacağı ise enflasyon oranına göre belli oldu.

 

Yeni Kanun Aralık Ayını Etkilemiyor!

 

2019 yılında kira artış oranları değişecek olup, eskiden ÜFE oranına göre belirlenmekte olan kira maksimum artışın TÜFE’ye göre belirlenmesine karar verilmişti. Buna göre ise bu durum kiracılar için mutlu bir haber olurken, bu konu ile ilgili mecliste adım atılarak 2019 yılında bu durumun devam etmesine karar verilmişti. Tabi ki konu olan kira artış oranları 2019 yılında gerçekleşeceği için 2018’in son ayı olan Aralık ayı kira oranları bu kanundan etkilenmedi.

 

Yılın En Yüksek Zammı Aralık Ayında Oldu!

 

2018 yılına yüzde 15 civarlarında başlayan enflasyon, sürekli olarak tırmandı ve buna göre ise yüzde 20’leri buldu. Buna göre yıl ortalamasına göre kira sözleşmeleri biten ve yıl içerisinde yenilenen sözleşmelerde kira zam oranları 150 ile 200 TL arasında yer aldı. Yılın en yüksek zammı ise Aralık ayında oldu ve buna göre ise bu ay sözleşmeleri yenilenen kiracılara 25,52 oranında zam yapılacağı belirlendi.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz