2018 Tapu Bağış Harcı

Ev, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların tapusunu bağışlamak isteyen kişilerin belli oranlarda tapu bağış harcı ödemesi gerekiyor. Tapu bağışlama işlemi, satış işlemlerinde olduğu gibi tapu dairesinde gerçekleştiriliyor.

Tapu Bağışlamak

Ev, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların tapusunu devretmek, satış yolu ile yapılabildiği gibi bağış yolu ile de yapılabiliyor. Tapuyu devretme işlemi, tapu dairesinde yapılıyor olup; bağışlayan kişi tarafından belli oranlarda tapu bağış harcının ödenmesi ile yapılıyor. Bağış, rücu şartı ile yapılır ise bağışı yapan kişi; bağışı kabul eden kişiye bazı mükellefiyetler yüklüyor. Rücu şartı ile bağış yapılması durumunda bağışı kabul eden kişi, bağışı yapandan önce ölür ise mülkiyet, bağışı yapana geri dönüyor.

Tapu Bağıl Harcı Oranı

2017 yılında gayrimenkullerin ve mülkiyetten gayri ayni hakların bağışlanması durumunda kanuni mirasçılar haricinde intifa hakkından, kuru mülkiyet sahibi lehine ivazsız feragat edilmesinde ve süreli intifa haklarında süre dolarak intifa hakkının sona ermesinde kayıtlı değer üzerinden binde 68,31 oranında bedel tahsil edildi. 2018 yılında tapu bağış işlemi için alınacak olan harcın bu oran üzerinden tahsil edileceği tahmin ediliyor.

Tapu Bağışı İçin Gereken Evraklar

Tapu bağışının yapılması için bağışlanacak olan taşınmaz mala ait tapu senedi, tapu senedi yoksa ada parsel numarasını gösterir belge ya da malikin sözlü beyanı; bağışlayan ve bağışlanan kişinin ya da temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanı, taraflardan birinin ya da ikisinin temsili söz konusu ise temsile ilişkin belge ve bağışlayan kişi ile bağışlanan kişinin iki adet fotoğrafı gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz