2018 Tapu Döner Sermaye Bedeli Ne Kadar Oldu?

 

Tapu işlemlerinde alınan masraf kalemlerinden biride tapu döner sermaye bedeli tutarıdır. Bu tutar diğer harç tutarlarında olduğu gibi her sene yeniden belirlenmekte ve yapılan belirli oranlardaki zamlara bağlı olarak hesaplanmaktadır. 2018 yılında tapu döner sermaye bedellerine 13 lira zam yapıldı. Yapılan zam ile beraber 2017 yılında 90,50 lira olarak uygulanan tapu döner sermaye bedeli 103,50 liraya yükselmiş oldu.

 

Tapu Döner Sermaye Bedeli Olarak Ne Kadar Ödeme Yapacağım?

 

2018 yılında yapılacak olan tapu işlemleri için ödenecek olan tapu döner sermaye bedeli olarak ödenmesi gereken tutar 103,50 lira olarak uygulanmaktadır. Bilindiği üzere yapılan her bağımsız bölüm satışı için bir tapu döner sermaye bedeli ödenmesi gerekir. Bu nedenle aynı satışta tek bir bağımsızın satışı gerçekleştiriliyorsa 103,50 lira ödenmesi gerekirken aynı satışta birden fazla bağımsızın satışı gerçekleştiriliyorsa ödenecek olan tutar 103,50 lira ile yapılan bağımsız bölüm satışının sayısının çarpılması ile elde edilir.

 

Tapu İşleminde Döner Sermaye Bedeli Nasıl Hesaplanır?

 

Yapılan tapu işlemlerinden döner sermaye hizmet bedeli olarak 103,50 lira tahsil edilmektedir. Bu tutara ek olarak 14 lira da ilave hizmet bedeli adı altında alınmaktadır. Tapu döner sermaye hizmet bedeli hesabında ise yöresel kat sayı ile hizmet bedeli çarpılmaktadır. Elde edilen rakam ise döner sermaye hizmet bedeli olarak tahsil edilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz