2018 Tapu Harcı İndirimi Oranı Ne Kadar Oldu?

Konut satışlarını tekrar arttırmak ve sektörde oluşan yoğun konut stokunu bitirmek amacı ile sektörün uzun süredir beklediği konut teşvikleri hayata geçirildi. Pakette yer alan teşviklerden biri de tapu harcı indirimi oldu. Çıkarılan yeni yasa ile beraber tapu harcında indirim yapıldı. Peki, 2018 tapu harcı indirimi ne kadar oldu?

İndirimli Tapu Harcı Oranı Ne Kadar Oldu?

Yapılan yasal düzenleme ile beraber konut ve işyeri satışlarında uygulanan tapu harcı binde 20 seviyesinden binde 15 seviyesine çekildi. İndirim yapılmadan önce tapu masrafları arasında yer alan tapu harcı için alıcı taraftan yüzde 2 ve satıcı taraftan yüzde 2 olmak üzere toplamda yüzde 4 oranında tapu harcı masrafı tahsil ediliyordu.

Yapılan indirimin ardından bu oran alıcı taraftan yüzde 1,5 ve satıcı taraftan yüzde 1,5 olmak üzere yüzde 3 seviyesine çekildi. Buna göre 200 bin liralık konut satışında eskiden alıcıdan 4 bin lira ve satıcıdan 4 bin lira olmak üzere toplamda 8 bin lira tahsil edilirken indirimli olarak bu tutar taraflardan üçer bin lira olmak üzere 6 bin liraya çekildi.

Arsa ve Arazi Satışlarında Tapu Harcı İndirimi Uygulanmayacak

Yapılan yasal düzenleme ile beraber tapu harcı indirimi sadece konut ve işyeri satışlarında uygulanacak. Yani arsa ve arazi satışlarında tapu harcı indirimi ne yazık ki geçerli olmayacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz