2018 Tapu Harcı İndirimi Son Günü Ne Zaman?

Bakanlar Kurulu tarafından verilen karar ile beraber hem konut satın almak hem de konut satmak isteyen kişileri sevindiren bir karara imza atılmıştı. Verilen karar ile beraber konut ve işyeri satış işlemlerinde binde 20 olarak uygulanan tapu harcı oranı indirilerek binde 15 seviyesine çekildi. Peki, tapu harcı indiriminde son gün ne zaman?

Tapu Harcı İndirimi Ne Zamana Kadar?

5 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete sayısında yer alan tapu harcı indirimi kararı bu tarih itibari ile uygulamaya alınmış oldu. Tapu harcı indirimi son günü olarak ise 31 Ekim 2018 olarak açıklandı. Yani indirim ilk etapta 6 aylık olarak uygulamaya alındı. Ancak Bakanlar Kurulu bu tarihi uzatma hakkını elinde bulunduracak. Yani hükümet bu yönde bir karar alırsa son başvuru tarihi uzatılabilecek. Böyle bir karar çıkmazsa ise tapu harcı indirimi 1 Kasım 2018 itibari ile sona ermiş olacak.

Tapu Harcı Ne Kadar Oldu?

İndirimli tapu harcı oranı binde 15 olarak uygulanacak. Bu oran sadece konut ve işyeri satışları için geçerli olacak. Yani arsa ve arazi satışları için eski oranlar uygulanmaya devam edecek. 200 bin liralık bir konut satın alacak olan kişiler eskiden bu satış için alıcı taraf ve satıcı taraftan ayrı ayrı 4 bin lira olmak üzere toplamda 8 bin lira tapu harcı öderken bu tutar indirimli olarak üçer bin lira olmak üzere 6 bin lira olarak uygulanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz