2019 Tapu Harcı Pişmanlık Harcı Ne Kadar?

 

Tapu dairesinde yapılan satış işlemlerinde beyan edilen satış bedeli üzerinden belirlenen oranlarda tapu harcı tahsil edilmektedir. Satış işlemi esnasında daha düşük tapu harcı ödemek isteyen kişiler ne yazık ki yalan beyanda bulunarak bu tutarı daha düşük göstermeyi tercih edebilmektedir. Ancak bu hatadan dönmek isteyen kişilere tapu pişmanlık harcı ödeyerek vergi cezasından kurtulma şansı verilmektedir. Peki, 2019 tapu pişmanlık harcı ne kadar?

 

Tapu Pişmanlık Harcı Nedir?

 

Tapuda yapılan taşınmaz satışlarında tarafların daha az tapu harcı ödemek için yalan beyanda bulunmaları vergi usulsüzlüğüne girmektedir. Bu durum Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan farklı yöntemlerle tespit edilebilmektedir. Yapılan bu usulsüzlüğün belirlenmesi durumunda ise belirli oranlarda vergi cezası uygulanmaktadır. İşte bu usulsüzlük belirlenmeden önce yalan vergi beyanında bulunan kişinin bu durumdan pişman olduğunu belirterek gerçek satış tutarını beyan ederek yeniden bu tutar üzerinden tapu harcı ödemek istemesi durumunda tahsil edilen harca tapu pişmanlık harcı adı verilmektedir.

 

Tapu Pişmanlık Harcı 2019 Yılında Ne Kadar?

 

Yapmış olduğu usulsüzlük nedeni ile pişmanlık yaşayan ve bu hatadan dönmek isteyen kişiler tapu pişmanlık harcı ödeyerek yeniden ödeme yapma fırsatı yakalamaktadır. 2018 yılında uygulanacak olan tapu pişmanlık faiz oranı aylık yüzde 1,40 olarak tahakkuk ettirilirken, gecikme faiz oranı aylık 1,40 ve tecil faiz oranı yıllık yüzde 12 olarak uygulanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz