2019 Tapu Harcı ve KDV indirimi Ne Zaman Bitiyor?

 

Konut satışı rakamını arttırmak ve konut stokunu tüketmek amacı ile Bakanlar Kurulu kararı ile 2018 yılının başlarında hayata geçirilen tapu harcı ve KDV indirimi fırsatı tüm hızı ile sürüyor. Peki, tapu harcı ve KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Tapu Harcı İndirimi Ne Zaman Bitiyor?

 

5 Mart 2018 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile beraber başlayan tapu harcı indirimi ev almak isteyen kişilere büyük avantaj sağlamıştı. Bilindiği üzere ülkemizde taşınmaz satışı işlemleri tapu daireleri üzerinden yapılmakta olup bu işlemler karşılığında hem taşınmazı alan hem de taşınmazı satan tarafların belirlenen oranda tapu harcı ödemesi yapması gerekiyor.

Konut satışı için uygulanan tapu harcı oranı ise alıcı taraftan binde 20, satıcı taraftan binde 20 olmak üzere tahsil ediliyor. Tapu harcı indirimi ile bu oran her iki taraf içinde binde 15 seviyesine çekildi. Yani eskiden 300 bin liralık bir daire için taraflar 6 bin liradan toplamda 12 bin lira tapu harcı ödemesi yaparken şimdi 4 bin 500 liradan 9 bin lira ödeme yapıyor. Tapu harcı indirimi 31 Mart 2019 tarihinde sona erecek.

Konutta KDV İndirimi Ne Zaman Bitiyor?

 

İlk olarak konutta KDV indirimi olarak başlatılan uygulama kapsamına daha sonra işyeri satışı da ilave edilmişti. 150 metrekare ve daha büyük olan sıfır konut satışlarını kapsayan konutta KDV indirimi de 31 Mart 2019 tarihinde sona erecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz