2019 Tapu İfraz Harcı Ne Kadar?

 

Tapu dairelerinde yapılan işlemlerden biride tapu ifraz işlemidir. İfraz kelime anlamı olarak “bir toprak parçasının parsellere ayrılması, bir araziyi parsellere bölme” anlamına gelmektedir. Oldukça sık yapılan bir işlem olan tapu ifraz işlemlerinin yapılabilmesi için mutlaka belirlenen tutardaki tapu ifraz harcı ödemesi yapılması gerekir.

 

Tapu İfrazı Nedir?

 

Tapuya kaydı tek bir parsel halinde yapılan gayrimenkullerin birden fazla sayıdaki parsele ayrılması işlemine tapu ifrazı adı verilmektedir. Yapılan ifraz işleminin ardından ayrılan parsellerin her biri tapu dairesince tek tek kayıt altına alınır ve tümüne tapu kaydı açılır. İşlemin yapılabilmesi için tapu ifrazı başvuru evrakları ile başvuruda bulunması, tüm işlemler tamamlandıktan sonra ise hesaplanan tapu ifrazı harcı tutarını ödemesi yeterlidir. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından ifraz işlemi gerçekleştirilmiş olur ve parselleri ayrılan taşınmazlar ayrı ayrı olacak şekilde tapu kütüğüne kaydedilir. Tapu ifraz harcı her sene yeniden belirlenmekte olup yapılan zam oranlarının belirlenmesinin ardından ilan edilerek uygulamaya alınır.

Tapu İfraz Harcı 2019 Listesi

 

  • İfraz veya taksim veya birleştirme işlemlerinde kayıtlı değerler üzerinden; binde 11,38
  • 2- İmar parselasyon planları uygulama sonucu şuyulanan parsellerin pay sahipleri arasında rızaen veya hükmen taksiminde kayıtlı değer üzerinden; binde 11,38
  • 3- Yukarıdaki fıkralar dışında kalan ve müşterek mülkiyete konu olanların rızaen veya hükmen pay sahipleri arasında, aynen veya ifrazen taksiminde kayıtlı değer üzerinden; Binde 4,55
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz