2018 Tapu Kayıt Örneği Harcı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanlığı yayımlamış olduğu genelge ile beraber tapu kayıt örneği alınması durumunda ödenecek olan harç tutarı belirlendi. Tapu kayıt örneği harcı olarak sayfa başına ücret alınmakta olup bu ücret bakanlık tarafından belirlenerek genelge yayımlanarak ilan edilmektedir.

Tapu Kayıt Örneği Harcı Ne Kadar?

Veraset işlemlerinde kullanılmak üzere tapu kayıt örneği almak isteyen murislerden harç alınmamasına dikkat çekilerek böyle bir uygulamanın bulunmadığına vurgu yapıldı. Yayımlanan genelge ile beraber murisler de dâhil olmak üzere tapu kayıt örneği almak isteyen kimselerden belge örneklerinin her bir sayfasından fotokopiler de dâhil olmak üzere haç alınması gerekiyor. Ancak tüm resmi belgelerde olduğu gibi bu belge içinde belirli bir harç tutarı ödenmesi istenirken bu tutar 2018 yılında sayfa başına 9,30 lira olarak uygulanmaktadır. Fotokopi olan sayfalarda bu hesaplamaya dâhil edilmekte olup her bir beher sayfadan alınmaktadır.

Tapu Harcı Ne Kadar?

Bu ücretin yanı sıra tapu alım satım işlemlerinde bir de tapu harcı ödemesi yapılmaktadır. Tapu harcı ödemesi 31 Ekim 2018 tarihine kadar indirimli olarak binde 15 olarak tahsil edilmektedir. Alıcı ve satıcı taraftan ayrı ayrı tahsil edilen bu tutar 31 Ekim 2018 tarihinden sonra ise binde 20 olarak uygulanacak olup bakanlığın karar vermesi durumunda uzatma kararı verilebileceği belirtiliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz