2019 Tapu Tevhid Harcı

 

Tapu dairelerinde yapılan çok sayıda işlem bulunmakta olup bunlardan biride tapu tevhit harcı tutarıdır. Tapu dairelerinde yapılan her işlem için belirli oranlarda harç tahsil edilmekte olu tapu tevhit işlemleri içinde yine aynı şekilde tapu tevhit harcı tahsilâtı yapılmaktadır. Bu tutar her sene yenilenmekte olup ilan edilerek duyurulur. 2019 yılında tahsil edilecek olan tevhit harcı tutarı da ilan edildi.

 

2019 Tapu Tevhit Harcı Tutarı Ne Kadar?

 

  • Yapılacak olan tevhit işlemlerinde kayıtlı değerler üzerinden hesaplanmak üzere binde 11,38 oranında,
  • İmar parselasyon planları uygulama sonucu şuyulanan parsellerin pay sahipleri arasında rızaen veya hükmen taksiminde kayıtlı değer üzerinden binde 11,38 oranında,
  • Yukarıdaki maddelerin dışında kalan ve müşterek mülkiyete konu olanların rızaen veya hükmen pay sahipleri arasında, aynen veya ifrazen taksiminde kayıtlı değer üzerinden; binde 4,55 oranında tevhit harcı tahsil edilmektedir.

 

Tevhit Harcı Nedir?

 

Kelime anlamı olarak tevhit “birleştirme, birkaç şeyi bir araya getirme” anlamına gelmektedir. Tapu siciline kayıtları ayrı ayrı yapılan ancak birbirlerine bitişik olan taşınmazların tek bir parsel içerisine dâhil edilmesi işlemine tapu tevhit işlemi adı verilmektedir. Birbirinden farklı olarak kayıt altına alınan tapuların bir araya getirilmesi için tevhit başvurusunda bulunması gerekir. Tapu tevhit başvuru evrakları ile yapılan başvurunun ardından tapu tevhit harcı hesaplanarak ödenmekte,  ardından işlemler tamamlanarak parsel birleştirme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz