2018 TEFE TÜFE Ocak Oranları
2017 yılının Aralık ayına ait olan enflasyon oranlarının açıklanması ile beraber Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından beklenen TEFE ve ÜFE oranları da açıklandı. Yapılacak olan çok sayıda zam için belirleyici oran olarak kullanılan rakamlar bu nedenle son derece önemli kabul ediliyor. Peki, TEFE ÜFE Oranları Ocak 2018 için ne kadar açıklandı?

 

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Yükseldi

Açıklanan veriler arasında yer alan Yİ-ÜFE oranlarında da artış yaşandığı görüldü. Açıklanan 2017 yılının Aralık ayına ait olan Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi sonucuna göre bir önceki aya oranla yüzde 1,37 oranında artış yaşandı. Aralık ayı oranı bir önceki senenin aynı ayına göre aylık yüzde 15,47 oranında artış yaşandığı görülürken 12 aylık ortalamaya göre ise yüzde 15,82 seviyesinde yükseldi. Bir önceki aya oranla sanayi sektöründe yer alan su sektöründe yüzde 0,27 seviyesinde, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,91 seviyesinde, gaz ve elektrik sektöründe yüzde 1,67 oranında ve imalat sanayi sektöründe yüzde 1,34 olarak gerçekleşti.

TÜFE % 0,69 Oranında Yükseldi

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) üzerinde 2017 yılının Aralık ayında bir önceki aya oranla yüzde 0,69 seviyesinde yükseldi. Bir önceki yılın Aralık ayına oranla ise yaşanan artış yüzde 11,92 olarak gerçekleşti. 12 aylık ortalama dikkate alındığında ise yaşanan artış 11,14 seviyesinde meydana geldi. Aylık bazda en fazla yükseliş ise ulaşımda yaşandı.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz