2018 TEFE TÜFE Oranları Açıklandı

 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanan TEFE TÜFE oranları açıklandı. Mart 2018 TEFE TÜFE oranlarının açıklanması ile beraber Mart ayında konut kiralamalarında kullanılacak olan kira artış oranı da belirlenmiş oldu. Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi beklentilerin üzerinde bir artış göstererek yüzde 2,68 seviyesinde yükseldi. TÜFE( Tüketici Fiyat Endeksi) verileri ise aylık yüzde 0,73 oranında yükseldi. Yaşanan bu artışın ardından kiracılara uygulanacak olan azami zam oranı da yüzde 15,50 olarak belirlendi.

Mart 2018 Kira Artışı Oranı Belirlenmiş Oldu

 

Mart ayı içerisinde kira sözleşmesi dolan kişilere yapılacak olan kira zam oranı da yapılan açıklama ile beraber belirlenmiş oldu. Açıklanan verilere göre kira artış oranı yüzde 15,50 oldu. Buna göre kira sözleşmesini yenileyecek olan kişiler düzenlenen kira sözleşmesinde yıllık kira zam oranı bilgisine ver verilmediyse yüzde 15,50 oranında zam ile karşı karşıya kalacaklar. Yani aylık kirası bin lira olan kişiler yapılan zammın ardından 1.155 lira kira ödemek zorunda kalacaklar. Ancak kira sözleşmesi içerisinde yıllık kira zam oranı belirleyen kişiler bu zam oranı üzerinden hesaplama yaparak kiralarını ödemeye devam edecekler.

Yeni Rakamlar Açıklandı

 

Yİ – ÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi) verileri dikkate alındığında 2018 yılı Şubat ayında aynı yılın Ocak ayına oranla yüzde 2,68 oranında artış yaşandı. 2017 yılının Aralık ayı dikkate alındığında yaşanan bu artış yüzde 3,69 ve 2017 yılı Şubat ayı ile kıyaslandığında ise yüzde 13,71 olarak gerçekleşti. 12 aylık ortalama dikkate alındığında ise yaşanan bu artış yüzde 15,50 seviyesine yükseldi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz