2019 Veraset İlamı Harcı

 

Vefat eden kişilerin yasal mirasçılarına yapılacak olan miras dağılımını gösteren belgeye veraset ilamı adı verilmektedir. Yasal mirasçılara verilen bu belge noter üzerinden ya da Sulh Hukuk Mahkemelerinden alınabiliyor ve alınması esnasında hesaplanan belirli tutardaki harcın ödenmesi gerekiyor. Peki, 2019 veraset ilamı harcı ne kadar?

 

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

 

Ölen kişinin yasal mirasçısı olduğunu gösteren resmi belge olarak kabul edilen veraset ilamı ilgili evraklar ile başvuruda bulunarak Sulh Hukuk Mahkemesi ya da noterler üzerinden alınabilmektedir. Mirasçılık belgesi çıkartılmadan miras hakkından yararlanılması söz konusu değildir. Bu belgenin alınması için ödenmesi gereken veraset ilamı harcı 2019 yılında noter tarafından 136 lira olarak tahsil edilmektedir. 2 adet veraset ilamı alınmak istenmesi durumunda ise bu tutar 153 lira olarak uygulanmaktadır.

 

Veraset İlamı Dilekçesi Nasıl Yazılır?

 

……………….SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

Davacı: Adı ve Soyadı, kimlik numarası, adresi

Davalı: Hasımsız

Dava: Mirasçılık Belgesi Verilmesi

Miras Bırakan:……….; …. VE …. olma, …/…./…. doğumlu, … (il) … (ilçe) Cilt:… Aile Sıra No:… Birey Sıra No:… de nüfusa kayıtlı …/…/2018 tarihinde vefat etti.

Maddi Sebepler:

1-Yukarıda kimlik bilgileri yazılı Mirasbırakanım vefat ederek geride mirasçı olarak (EŞİ…… İLE ÇOCUKLARI …… VE C……..’yi bırakmıştır. Başkaca gaip veya sağ mirasçısı yoktur.

2-Miras intikal ve paylaşma işlerinde kullanılmak üzere mirasçılık belgesi verilmesi için bu davanın açılması zorunluluğu ortaya çıktı.

Hukuki Sebepler: Türk Medeni Kanunu’nun 495 ve devamı maddeleri

Deliller: Nüfus kayıtları vs. deliller

Sonuç İstem: Yukarıda açık kimliği yazılı Mirasbırakanım’ın mirasçılık belgesinin tanzim olunarak tarafıma verilmesini en derin saygılarımla arz ve talep ederim.

…/…./2018

Davacı

İmza

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz