2018 Yeni İnşaat KDV Kanun Tasarısı

İnşaatlarda uygulanan KDV vergisi uygulamalarını baştan aşağıya değiştirecek olan Yeni Katma Değer Vergisi Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmeler Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında görüşülmeye devam ediyor. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği görüşmelerde muhalefet ile hükümet maddeler üzerinde uzlaşmaya çalışıyor.

Arsa Karşılığı İnşaat İşlerinde Yeni Hesaplama!

Yapılacak olan düzenlemeleri içeren KDV kanun tasarısı bu şekilde meclisten geçirilirse bu durumda arsa karşılığında gerçekleştirilecek olan inşaatlarda arsa payı karşılığı daire ya da işyeri teslimleri için yepyeni uygulamalar hayata geçirilmiş olacak. Arsa karşılığı inşaat işleri için bundan sonra bedel tespiti hususunda müteahhit tarafından arsa sahibine verilecek olan işyeri ya da dairelerin Vergi Usul Kanununun 267. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ikinci sıradaki bedeli esasına göre belirlenen tutarları temel alınacak.

Yeni İnşaat KDV Kanun Tasarısı Gerekçesi

“Yatırım yapan, üretim süreci uzun veya stok devir hızı düşük olan ya da maliyetinin altında satış yapan işletmelerin hesaplanan katma değer vergisi, ödedikleri katma değer vergisinden az olmakta ve bu işletmeler tarafından ödenen katma değer vergisinin indirim mekanizması yoluyla telafi edilebilmesi uzun süreler alabilmektedir. Bu gibi durumlarda katma değer vergisi, işletmeler üzerinde finansman yükü oluşturmaktadır.

Yatırım, üretim ve ihracatın teşvik edilmesine yönelik gerçekleştirilen yapısal reformların devamı mahiyetinde olan Katma Değer Vergisi Kanununda değişiklik yapan bu düzenlemeyle katma değer vergisinin işletmeler üzerinde finansman yükü oluşturmayan bir yapıya dönüştürülmesi, küçük işletmelerin uyum yükümlülüklerinin kolaylaştırılması, işlem maliyetlerinin azaltılması, uygulama kolaylığının sağlanması, kayıtlı ekonomiye geçisin özendirilmesi amaçlanmakta ve böyleyece ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sağlanması hedefleniyor.” deniyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz