2018 Yılı Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

/ 25 Aralık 2017 / 147.263 / 10 Yorum

2018 Yılı Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

2018 Yılı Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

Arazi, arsa ve binalar için ödenmesi gereken emlak vergisi, her yıl iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi mükellefleri, diledikleri takdirde ilk taksit dönemi içerisinde vergi borcunun tamamını ödeyebiliyor. 2017 yılında gayrimenkul sahibi olanlar, 2018 yılında emlak vergisi ödemekle yükümlü oluyor.

Emlak Vergisi Oranları

Emlak vergisi bedelleri, taşınmaz malın rayiç bedeli üzerinden hesaplanıyor.

Büyükşehirlerde emlak vergisi oranları; konutlar için binde 2 oranında, işyeri ve dükkanlar için binde 4 oranında, araziler için binde 2 oranında, arsalar için ise binde 6 oranında oluyor. Büyükşehir olmayan yerlerdeki emlak vergisi oranları; konutlar için binde 1 oranında, işyeri ve dükkanlar için binde 2 oranında, araziler için binde 1, arsalar için ise binde 3 oranında oluyor.

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

2018 yılında emlak vergisi için ilk taksit ödemeleri 1 Mart 2018 tarihi itibari ile başlıyor olup, 31 Mayıs 2018 tarihine kadar devam edecek. İkinci taksit ödemeleri ise 1-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. 2018 yılı içerisinde gayrimenkul satın alan kişilerin vergi ödeme sorumluluğu 2019 yılında başlayacak olsa da gayrimenkul sahipleri, 2018 yılı sonuna kadar beyanname vermekle yükümlü olacak.

Emlak Vergisi Ödemeleri Nerede Yapılır?               

Emlak vergisi ödemeleri; ilçe belediyelerinde, anlaşmalı bankalar ve ATM’lerinde, e-belediye üzerinden, PTT havalesi ile ve vergi internet şubesi üzerinden yapılabiliyor.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

2018 Yılı Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri (10 Yorum)

  1. Oturduğum ev hanım ile benim üzerime 2 hisseli eşimin üzerine başka mal gözükmüyor oda emlak vergisinde muaf olurmu?

  2. MERHABALAR İŞİM GEREĞİ ŞEHİR DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALDIM. KENDİ EVİMİ 550 TL KİRAYA VERDİM. 700 TL İLE KİRAYA ÇIKTIM. EMLAK VERGİSİ ÖDERMİYİM

    • Merhaba, Kira beyan limitini aşıyorsanız, oturduğunuz evin kira ücretini gerçek gider yöntemi ile aldığınız kiradan düşersiniz ve kira gelir vergisi ödemezsiniz.

  3. Merhaba, ben ve babam, Ocak 2016’da vefat eden annemin üzerine olan evin iki varisiyiz. 2017 yılına ait emlak vergisini yatırmamız için bir işlem yapmamız gerekiyor mu? Emlak vergisi ödeme şartları değişti mi? Yeni bir kanun çıktığı söyleniyor. Yeni kanuna göre vergi ödemek için varislerin tapuyu üzerine alması şart mı?
    Deniz