2018 Yılı Emlakçı Komisyonu

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı, emlakçıların alacak olduğu komisyona da bir sınırlama getiriyor. Taslak kapsamında belirtilen açıklamalara göre alım ve satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım ve satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde üçü oranından fazla olamıyor.

Komisyon Oranları

Konut, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz mallar için alım satım ya da kiralama işlemlerinde aracılık eden gerçek ya da tüzel kişi yapmış olduğu aracılık, taşınmaz ile ilgili inceleme, araştırma, raporlama ve danışmanlık, iş sahibinin talebi üzerine taşınmazın rayiç satış veya kira bedelinin tespiti gibi hizmetler karşılığında belli oranlarda komisyon alıyor. Bu hizmetleri yürüten emlakçıların alacak olduğu komisyon oranları ise Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı kapsamında şu şekilde düzenlenip, belirtiliyor;

MADDE 20-

(1) Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde üçünden fazla olamaz.

(2) Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin bir aylık tutarından fazla olamaz.

(3) İşletme, alım satıma aracılık sözleşmesi veya kiralamaya aracılık sözleşmesinin kurulmasıyla hizmet bedeline hak kazanır.

(4) Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır.

(5) Hizmet sözleşmesinde alım satıma ilişkin hizmet bedeli oranına yer verilmemesi halinde bu bedel, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin binde beşidir.

(6) Hizmet sözleşmesinde kiralamaya ilişkin hizmet bedeline yer verilmemesi halinde bedel talep edilemez.

(7) Alım satıma aracılık sözleşmesindeki satış bedelinin taşınmazın gerçek değerinin çok üzerinde olduğunun iddia edilmesi durumunda, tapuda beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hizmet bedeli hesaplanır ve ödenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


6 YORUMLAR

    • Merhaba, kesin olarak bir tarif yok fakat 27-28 nisan tarihlerinde taslak meclise onay için gönderileceğini yeni haber yapmıştık. Emlak haberleri kısmından haberleri takip edebilirsiniz.

  1. 2018 yılı Emlakçı Komisyonları haberinde bahsettiğiniz %3 lük oran satış işlemlerinde geçerli peki yaa Kiralama işlemlerinde hem ev sahibinden hem kiracıdan ne kadar hizmet bedeli alacak emlakçı???

    • Merhaba,

      Kiralama için ön görülen komisyon ücretleri 1 kira bedelinden fazla olamayacak. Emlak danışmanları dilerse bu rakamdan daha az bir ücret talep edebilecek fakat daha fazlasını talep edemeyecek. Tabi ki normal olarak kiralamalarda sadece kiralayan kişiden komisyon alınacak. Bu aslında taslağın tam anlamıyla ortaya çıkması ile kesinleşecek. Kiralayan veya Ev sahibi öder diye bir madde şu anlık yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz