2018 Yılı Kira Geliri Vergisi Artış Oranları

Gayrimenkullerden kira geliri elde edenler, kira gelir vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Torba yasa ile birlikte 2018 yılından itibaren ödenecek olan vergilerin hesaplamalarında değişikliğe gidildi.

Belgesiz Götürü Gider Oranı Düşürüldü

Mevcut durumda fatura gibi herhangi bir belge gerekmeksizin kira gelirinin yüzde 25’lik bir oranı direkt gider olarak düşürülüyordu. Ödenecek olan vergi, kalan kira geliri üzerinden hesaplanıyordu. 2017 yılında aylık bin 500 TL kira geliri elde eden kişiler, götürü gider yöntemi ile bin 586 TL gelir vergisi ödüyor iken; 2018 yılından itibaren gidilen değişiklik sonucunda bin 500 TL kira geliri elde eden kişiler; 212 TL’lik artış ile bin 798 TL vergi ödeyecek. Vergi oranındaki artışa yasa değişikliği neden oluyor.

Yüzde 25 oranında olan belgesiz götürü gider, 5 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 7061 sayılı yasanın 14. maddesi ile yüzde 15 oranına düşürüldü. Bu kural, 2018 yılında elde edilecek kira gelirlerini beklemeden, 2017 yılındaki kira gelirleri için de uygulamaya konuldu. Bu uygulamanın sonucunda götürü giderin alternatifi olan gerçek gidere yönelmeler artacak. Gerçek giderlerde yüzde 15 ya da yüzde 25 gibi sınırların olmaması, geliri kadar gerçek gideri olanların hiç vergi ödemeyecek olması bakımından tercihlerde artış bekleniyor. Gerçek gider yönteminde bulunan iki temel koşul ise; belgeye dayalı olması ve beş yıl süre ile belgelerin saklanması oluyor.

Mart Ayında Beyanname Verecek Olanlar

2017 yılı içerisinde 3 bin 900 TL’ye kadar konut kirası geliri elde eden kişiler beyanname vermeyecekler ve vergi de ödemeyecekler. 3 bin 900 TL’nin üzerinde konut kira geliri elde edenler 1 ve 26 Mart 2018 tarihleri arasında beyanname verecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz