2018 Yılı Kiracı Hakları

/ 26 Aralık 2017 / 15.732 / 27 Yorum
2018 Yılı Kiracı Hakları

2018 Yılı Kiracı Hakları

Gayrimenkul kiralamalarında yapılan sözleşme kapsamında hem kiracılar hem de mal sahipleri birtakım haklara ve sorumluluklara sahip oluyor. Tarafların sahip olduğu haklar ve sorumluluklar, Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor. Kira sözleşmeleri de bu kanun doğrultusunda yapılıyor.

Kiracıların Sahip Olduğu Haklar

Gayrimenkul kiralamalarında kiracıların sahip olacağı haklar Borçlar Kanunu gereğince şu şekilde açıklanıyor;

 • -Ev sahibi kira kontrat süresi dolmadan kiracıyı evden çıkaramıyor.
 • – Sözleşme süresi bitimine 1 ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, söz konusu kontrat kendiliğinden yenilenir ve süresiz kontrat niteliğine sahip olur.
 • -Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebilir.
 • -Kiracı, kiraya verenden kiralanandaki ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir; bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına gidertebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir veya kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteyebilir.
 • -Kiracı, kiraya verenden ayıpların giderilmesini veya kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını ya da zararının giderilmesini isteyebilir.
 • -Kiracı, kiraladığı evden yeteri kadar yararlanamadığı takdirde, evin sorunları olması halinde, kontrat süresinin dolmasını beklemeden haklı gerekçesini bildirerek evden çıkabiliyor.
 • -Evin demirbaş niteliği taşıyan bölümleri ile alakalı tadilatların bedelini ev sahibi karşılıyor. Ancak, kendi zevki doğrultusunda yapacağı değişikliklerden kiracı sorumlu oluyor.
 • -Kiracı, evden çıkarken söz konusu konuta zarar vermediği, evi aldığı gibi bıraktığı sürece depozitosunu alma hakkına sahip oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

2018 Yılı Kiracı Hakları (27 Yorum)

  • Merhaba,
   sineklik kiracı yada evi kullanan kişi tarafından yaptırılır. Ev sahibinin sineklik takmak gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

 1. Iki aylık kiraciyim ve ev sahibim binanın girişine musluk yaptırmış arabasını kapıyı o suyla yıkıyor bende abla bu su kimim suyuna bağlı diye sordum benim dedi eve yeni tasindigimda geçen günde gelmiş o sizin suya bağlı dedi bende ucundaki hortumu söktum benim suyumu kullanamazsiniz dedim ve hortumu geri takmis burasi benim evim sen karisamazsin dedi ben nereye şikayet edebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 2. Selam kolay gelsin Ben 2007 yılında şu anki bulunduğum eve kiracı olarak oturdum sözleşmemizi yani kira kontratını o zaman yaptık o günden bugüne kadar bir daha sözleşme yapmadık kira kontratı da ortada şu an yok gerçi Sular İdaresi veya elektrik İdaresi’nden bulabilirim bu ay 8 ayın 15’inde kira zam ayım 500 TL kiraya oturuyor idim ancak Ev sahibim 700 TL olarak kira artışı yapmak istedi 600 TL olarak anlaştık anlaşmamız dan 10 gün sonra ev sahibim evi boşalt Ben tadilat yapacağım evden çık tadilattan sonra da satacağım dedi kiralarını hep elden ödedim bu konu ile ilgili beni aydınlatabilir misiniz Ne yapmam gerekiyor hakkım nedir çıkmasam olur mu

  • Merhaba,
   Anlaştığınıza dair son kira için elinizde herhangi bir belge var mı? Zaten 10 seneyi doldurmuş görünüyorsunuz. Kira sözleşmenizi durumunu kontrol ederek kira başlangıç tarihine bakabilirsiniz.

 3. selamlar..
  16 senedir kiracıyım.Enson 10 sene önce sözleşme yenilendi ve enson sözleşmeye göre oturmaya devam ediyorum.Bu sene içerisinde
  enflasyon oranında zam yaptım.Ama evsahibi dolar artışlarından ve krizden dolayı fahiş ücret istiyor vermezsem beni çıkartmakla tehdit ediyor.
  Sözleşme Aralık ayında yenilenmişti.Haklarım nedir acaba.Teekkür ederim.İyi akşamlar..
  Not:Kira ücreti evsahibinin adına banka hesabına yatmaktadır.

  • Sözleşme şartlarına göre kira artışı yapabilir fakat kendi kafasına göre bir artış yapamaz. Enflasyon oranları bu dönemde yüksek olduğu için kira artışı size yüksek gelmiştir.

 4. Merhaba, ben bu ayın kirasını verdim sözleşmeyi yenilemedik fakat kirayı ödedikten 3 gün sonra evimi değiştirmeye karar verdim bu kalan ayın 27 günün parasını ev sahibinden geri alma hakkım varmı? Evden çıkarsam bu ayın kirasını boşa ödemiş olacağım Ne yapmam gerek?

  • Merhaba,

   Kira sözleşmeniz bitmiş olsada sözleşme öncesinde çıkmak için herhangi bir bildirimde bulunmadığınızda sözleşme otomatik olarak yenilenir. Dolayısıyla sözleşmeye bağlı kalmanız gerekir.

 5. 655.000 kira oduyorum ne kadar artis yapmaliyim. Ev sahibim kontrat yapmiyor kira bedelinide elden aliyor banka hesabi acmiyor ne yapmaliyim. Tesekkurler.

 6. Merhaba oturduğum apartmanın merdiven boşluğu boyası yapıldı masraf kiracıya mı ait mülk sahibine şimdiden tşk

   • Merhaba elimde sözleşme var daha 1 sene dolmadı ev sahibi bizim haberimiz olmadan evi başkasına satıyor bunla ilgili bi işlem yapılabilirmi

    • Merhaba, ev sahibi evi satarken kiracısına sorması gerekmiyor. Etik olarak bilgi vermesi lazım burası ayrı konu. Fakat dilediği gibi evi satabilir.

 7. Merhabalar, 2017 yılı temmuz ayında evleneceğimden dolayı iki ay öncesinden (mayıs ayında) bir ev tuttum. Sözleşmemizi ilk 3 ay 650 ger kalan 9 ay 600 olarak ayarladık. 2018 yılı sözleşmesinde ise 70 tl zam yaptı. Bu arada ben kiramı elden veriyordum ve imza da attırmıyordum. Bu konuda bilgim yoktu çünkü. Sözleşmeden 3 ay geçti ve eve doğalgaz bağlattı ev sahibi ve kiraya 100 tl daha zam yapacağını belirtiyor. Sözleşmemiz bitmeden bunu yapabilir mi? Benim bu husustaki haklarımnelerdir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

 8. Selamun aleyküm 15/06/2018 tarihinde sözleşmem bitti evden çıkacagım Bugün ev sahibi geldi elinde tahliye taahhutnamesi kopyası vardı noterde imzâ atarken ona da atmışım bana çık diyor evi bulur bulmaz çıkacagım zaten ama hemen çık diyor evde bulamadım ne yapabilirim..

  • Tahliye taahhütnamesi şartlarını okumak gerekir. Şartlı tahliye sebepleri varsa ve bu olumsuz şartlar gündemde yoksa hemen çıkmak zorunda değilsiniz. Bu arada sözleşmeniz bitmeden iki taraflı anlaştıysanız çıkmış olmanız gerekiyordu.

 9. merhablar, 2016 yılında ben bir ev kiraladım. ev de tahtakurusu böceği varmış ve bunu bana ev sahibi bilmesine rağmen söylemedi. ben evi toplamda 4 defa ilaçlattım ve 400 lira para verdim bunun yanı sıra petekelerin dolu olduğunu ve temizlenmesi gerektiğini bildirmeme rağmen temizletmedi ve ben temizlettim 130 lirada ona verdim. bunların evin iki kusuru bu ödediğim ücretleri kiradan düşme hakkım var mıdır. bu ay son ayım evden de çıkıyorum son aylıktan düşmek istesem ev sahibi ne tür bir hak talep edebilir?

  • Merhaba,

   Evle alakalı sizin tarafınızdan oluşabilecek problemlerin gideri size aittir. Ev Sahibi ile ilgili olan sorunlarda ev sahibine aittir. Fakat burada önemli olan idda ettiğiniz sorunların ev sahibine ait olup olmadığını ispat edebilir misiniz? Bazı sorunlar açık bir şekilde görünemez ve ispat edilmesi mümkün değildir veya çok zordur. Bahsettiğiniz problemlerde böyle bir problem görünüyor. Dolayısıyla son kirayı ödememeniz size bir avantaj sağlamaz kirayı ödemek zorundasınız. En kötü bu ev ile alakalı yaşanan sorunu tüketici haklarına taşıyabilirsiniz.

 10. Merhabalar 2015 yılından emlakçıdan bir ev 🏠 kiraladım kira kontratımda her yıl ef tüfe ye göre yazdık şimdi ev sahibi bunu kabul etmiyor fazla para talep ediyor kira kontratı süresi geçti diyor aynı kontrat 3yıldır devam ediyor yeniden kontrat yapacağız benim istediğime göre böyle bir hakkı varmı ve ben nasıl haklarım var beni çıkarabilirmi ve kiralarımıdüzenli olarak bankaya yatırıyorum bu konuda bana yardımcı olur musunuz teşekkür

  • Merhaba,

   Size yeniden bir kira sözleşmesi imzalatamaz. Kira fiyatlarına zam sözleşmede yazıldığı gibi olur. Yeni bir sözleşme yapmayın eski sözleşme üzerinden devam edebilirsiniz. Kiraya zam yapmak için yeni bir sözleşme imzalartamaz veya sizi çıkartamaz.

   • Ben yeni taşındım ev sahibine 1 depozito artı 15 günlük parasını verdim beni aradı ve kirasını istedi bende dedimki 15 günlük ücretini ödedim ama daha bir ayim dolmadan kirasını istedi ve bana dediki çok sorun yaratıyorsunuz sorun şu musluklar bozuk banyodaki çeşme mermeri bozuk kapı kilidi bozuk ve aynı kilidi kılamıyoruz bana diyorki evimden çok bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

    • Sözleşme yaptıysanız ve yukarıdaki belirttiğiniz durumlar sözleşmede yazıyorsa sizi çıkartamaz.Sözleşme şartlarına göre evde oturmaya devam edebilirsiniz.