2019 Yılı Kiracı Hakları

 

Gayrimenkul kiralamalarında yapılan sözleşme kapsamında hem kiracılar hem de mal sahipleri birtakım haklara ve sorumluluklara sahip oluyor. Tarafların sahip olduğu haklar ve sorumluluklar, Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor. Kira sözleşmeleri de bu kanun doğrultusunda yapılıyor.

 

Kiracıların Sahip Olduğu Haklar

 

 

 

Gayrimenkul kiralamalarında kiracıların sahip olacağı haklar Borçlar Kanunu gereğince şu şekilde açıklanıyor;

 • -Ev sahibi kira kontrat süresi dolmadan kiracıyı evden çıkaramıyor.
 • – Sözleşme süresi bitimine 1 ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, söz konusu kontrat kendiliğinden yenilenir ve süresiz kontrat niteliğine sahip olur.
 • -Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebilir.
 • -Kiracı, kiraya verenden kiralanandaki ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir; bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına gidertebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir veya kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteyebilir.
 • -Kiracı, kiraya verenden ayıpların giderilmesini veya kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını ya da zararının giderilmesini isteyebilir.
 • -Kiracı, kiraladığı evden yeteri kadar yararlanamadığı takdirde, evin sorunları olması halinde, kontrat süresinin dolmasını beklemeden haklı gerekçesini bildirerek evden çıkabiliyor.
 • -Evin demirbaş niteliği taşıyan bölümleri ile alakalı tadilatların bedelini ev sahibi karşılıyor. Ancak, kendi zevki doğrultusunda yapacağı değişikliklerden kiracı sorumlu oluyor.
 • -Kiracı, evden çıkarken söz konusu konuta zarar vermediği, evi aldığı gibi bıraktığı sürece depozitosunu alma hakkına sahip oluyor.

 

İşyeri Kiracı Yasal Hakları

 

Gerek işyeri gerekse konut kiralamaları kapsamı adı altında yapılan sözleşmeler kiracıların ve mal sahiplerinin belli haklara sahip olmasını sağlamakta olup, bu durum ise Borçlar Kanunu kapsamında belirlenmiştir. Kira sözleşmeleri ise bu kanun kapsamında yer alan maddeleri temsil etmekte olup, bu şekilde işyeri kiracı yasal hakları olduğu gibi tüm kiracıların ve mülk sahiplerinin haklarını ön plana çıkarmaktadır.

 

Ev Sahibi Evi Satarsa Kiracı Hakları

 

Kira sözleşmeleri kanun kapsamında yer alan maddelerden birisi ev sahibi evi satarsa kiracı hakları konusu merak edilirken, ev sahibinin evi satması durumunda sözleşmenin fesh edilmesi durumu devreye girmektedir. Bu durum ise kiracıya en az 1 ay önce yazılı şekilde bildirmesi gerekmekte olup, bu durumda kiracı ile mülk sahibi arasında olan sözleşme fesh edilmesi mümkün olabiliyor. Bu durum kişilerin arasında anlaşması ile çıkma süresini ortaya da koyabilir. Aynı zaman da evi satın alan yeni sahipleri ile yapılan bir anlaşma söz konusu olur ise evi boşaltma durumu söz konusu olmayabilir.

 

Kiracı Satılık Evi Göstermek Zorunda mı?

 

Kiracılar oturdukları evin satılması durumunda evi satmak isteyen mülk sahibinin evini gösterme zorunluluğu vardır. Eğer ki müsait zamanlarda evi ciddi alıcılara göstermiyor ise mülk sahibi kiracı satılık evi gösterme zorunluluğu konusunda uyarında bulunarak eğer hala aynı işleve devam ediyor ise kiracıyı mahkemeye verme ve dava açma hakkını elde edebiliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


66 YORUMLAR

 1. Merhabalar ben iki yıldır bir evde kiracı olarak kalıyorum. Birinci yılın sonunda ev sahibi zam yaptığını bana yazili veye sozlu herhangi bicimde soylemedi. Ikinci yılın sonunda benden gecmis yılın zam oranı bedelini toplu olarak istiyor. Bende zam yapmadılar diye eski sıra bedelinden devam etmiştim. Bunu istemesi yasal mi? Aramizda bir sozlesme var ama bu bir yil icindi. Sozlesme yenilemedik. Kira ya zam yapma konusunu ev sahibine kıraci mi hatırlatmak zorunda.

  • Kira sözleşmesinde kira artışına dair bir ibare yok muydu. Kira artış oranları sözleşmede mevcut ise yasal olarak bu artış için oluşan farkı isteyebilir. Tabi 1 sene geçtikten sonra istemesi anormal bir durum.

 2. Kirada oturduğum evde rutubet var ve bu yüzden mutfak dolapları çürümeye başladı ev sahibini uyarmıştık. Ama bir müdahalede bulunmadı bunun hesabını kim karşılamak zorundadır? Teşekkürler.

 3. merhaba 9 senedir kiracısı olduğum ev sahibi kira kontratımı vermiyor beni evinden çıkmaya zorluyor gecikmiş kiram yok elektrik ve su abonelikleri kendi adına ancak 2 ay önce bilgim olmadan abonelikleri iptal ettirmiş kira kontratı almak İçin nasıl bir yol izlemeliyim noterden ihtar çekmem gerekirmi yasal zorunlulukları nelerdir.

  • Merhaba, kira kontratı sizde de bulunması gereken bir evraktır. Elinizde bir sözleşme yoksa ev üzerinde her hangi bir hak ( sözleşmeye göre ) talep edemezsiniz.

   Kirayı nereden yatırıyorsunuz? bankadan yatırıyrsanız buna istinaden kiracı olduğunuzu ispat edebilirsiniz. Fakat şuan için mahkemeye vermek haricinde yapabileceğiniz bir şey yok gibi görünüyor.

 4. Merhaba 3 ay önce dubleks bir ev kiraladık bina inşaatı yeni bitmiş sıfır bir bina. Dubleks in üst teras kapısının etrafından iki taraflı duvarlar su aldı ve su yürüdü suan odanın duvarları küflü, kabarmış ve ıslak alt katın tAvanına doğru ilerliyor .. ve ev sahibii hiç birşey yapmıyır sorunu gidermek için kurumasını beklemek gerekli olduğunu söylüyor fakat önlem almadıkça sorun büyüyor .. bu şekilde olunca üst oda kullanılamaz oluyor ve ben bu eve 2250₺ kira ödüyorum.. haklarım nedir ? Kirayı düşürme hakkım varmı ? Şuan taşınmam söz konusu değil maalesef..

  • Merhaba,

   Su problemi sebebiyle bazı haklarınız olsa da kirayı üşürme gibi bir hakkınız maalesef ki yok. Ayıplı yerleri çekip fotoğraflandırın. Bunu ev sahibiyle paylaşarak çözmesini isteyin. Çözmüyorsa tüketici haklarına şikayet edip belegeleri sunabilirsiniz. Bu şekilde hakkınızı arayacağınızı ev sahibine bildirirseniz belk bazı şeyleri yapmayı kabul eder. Aksi halde mücadele etmeniz gerekir.

 5. 11.06.2014 tarihli kira kontratim var iş sebebi ile evden çıkmam gerek depizitomu alabilirmiyim kalan aylarında kirasını vermek zorunda mıyım iyi günler

  • Merhaba,

   Kira sözleşmesniz bitmeden evden cıkıyorsunuz anladığım kadarıyla.Depozitonuzu almanız biraz zor gibi gorunuyor. Ev sahibi kiracı bulana kadar sözleşme dahilinde kirayı ödemeniz gerekiyor

 6. Merhaba, iki ay önce kiraladığımız dubleks dairenin doğalgazı proje değiştiği için açılmadı, banyo tuvalet sadece üst katta vardı ve bazı saatlerde su hiç akmıyordyu şohbene hiç çıkmıyordu. sorunları emlakçıya bildirdik. su sorunu için yöneticiden bilgi aldık hidrofor takılı olmadığını tüm daireler satıldığında takılacağını belirtti. su ve doğlagazı kullanamadığımız için başka ev kiralayıp taşındık. emlakçı bir ay önce haber vermemiz gerektiğini söyleyip evin yeni kiralaya verilmesine kadar geçen süreç olan iki haftalık kirayı talep ediyor. ev ayıplı olarak geçtiği için sözleşmede yazan bir aylık ihbar süresine uymak zorunda mıydık, şuanda o iki haftalık kirayı vermemiz gerekli midir? (depozito vermemiştik)

  • Merhaba,

   Burada yapılması gereken sorunların tespit edildiği anda emlakçıya noter kanalıyla bilgi verilip sorunların aciliyetine göre hemen giderilmesini, sorun giderilemiyorsa sözleşmenin fes olacağını bildirmeniz gerekiyor.

   Burada noter kanalını kullanma ileride doğabilecek mahkeme durumu için bir delil teşkil edecektir. Şayet ev kusurlu ise ve bunu zamanında tespit ettiyseniz herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Ödediğiniz ücretleri geri alabilmek için 3.600 TL’den aşağı rakamlar için tüketici hakem heyeti başvuruda bulunabilirsiniz.

   • noter aracılığıyla iletmedik telefonda sözlü olarak bildirdik. suyu kullanamadığımıza dair yönetici ve binadaki diğer komşular da şahidimiz. Şuanda evin yeniden kiraya verilenene kadar geçen 2 haftalık kirayı vermediğimiz için icra davası açılmış. Ne yapmamız gerekiyor, karşı dava mı açmamız lazım yoksa mevcut davada gerekçelerimizi belirtip doğalgaz şirketinden yazılı evrak alsak doğalgazın ne zamana açıldığına dair yeterli olur mu, yoksa bu iki haftalık kirayı icra yoluyla bizden alabilirler mi

 7. Kira sözleşmem bittiği gün ev sahibi aradı evi satacağını söyledi ve bir aylık zamlı kira daha aldı beni evden çıkarma yetkisine sahipmidir. Yoksa kira kontratı otomatik olarak uzatılmışmıdır çıkmazsam sorun olur mu

 8. Merhaba 3 ay önce bulunduğum evi tuttum 1 yıllık sozlesme yapildi emlakci araciligla gecen ay isten ayrıldım dogum nedeniyle kardeşlerimle kalıyorduk onlar ayrildi ayri eve ciktilar kira 800 tl gelirim yok ödeyemem açıkçası evden cikmak istiyorum bu durumda ne yapabilirim aradim ev sahibini cikamazsin falan dedi durumu anlatinca yapacak bisey yok dedi yasal olarak bisey yapabilir mi sonucta ödeyecek imkanim yok

  • Merhaba,

   Mülk sahibi eve başka bir kiracı bulana kadar kiracı olarak kalmalısınız. Ya da siz de eve baka bir kiracı bulabilirsiniz. Evde kalma zorunluluğunuz yok fakat tabi mülk sahibi ie yapılmış bir sözleşmede var. İki tarafında mağdur olmaması gerekir.

 9. Merhaba
  Yardımcı olursanız sevinirim ben oturmakta olduğum eve bir 1 yıllık kira sözleşmesi yapmıştık bir aylık kira bedeli 600 TL depoziito vermiştim bir yıl sonunda telefonda görüştük kirada artırma yaptık 650 TL oldu benim tayinim çıkınca çıkmak zorunda kaldım çıkmadan öncesinde ev sahibine 5 önce evde çıkacağımı bildirdim oda tamam çık dedi bende ona bilgi vererekten ayrıldım kira bedelim 650 TL kirayı oturmadan ödüyorum. Kirayı yatırdıktan 5 gün sonra ayrıldım 25 günlük kira bedeli ve depozito alacağım kaldı ev sahibi vermiyor. Ben yasal olarak çıkmadan bir ay önce bildirmem gerekiyordu şu anda ben evden çıktıktan bir kaç gün sonra eve yeni kiracı almış benim ne yapmam gerekir. Ben eve girdiğimde çok pisti ben ise insanlık olsun diye de temiZ bıraktım

  • Merhaba, Normal şartlarda kira sözleşmeniz bitmeden 1 ay önce mülk sahibine bilgi vermeniz gerekiyor. Evden çıktığınızda mülk sahibi evi hemen kiraya vermişse kiraya verdiği gün itibariyle sizin kira bitiminize kadar olan kira bedelini ve depozitoyu almanız gerekiyor. Bu konuyla alakalı tüketici haklarına başvuru yapabilirsiniz.

 10. kolay gelsın,ben bırıncı katta oturuyorum ama bına asonsorlu asaonsore bınmedıgımız halde aylık aıdatı oduyoruz fakat yıllık bakım ucretı ev sahıbıne aıt degılmı ev sahıbı bunu odemıyor bızde cok ısrar ettıgımız ıcın bıze evden cıkın dedı bu hususta bızım ne yapmamız gerekıyor yardımcı olurmuısnz …

 11. On yillik anlasmamiza ramen 3 yilnda satiliga çıkardı satilmayinca yeniledik ancak cikmak istiyorum ama kirami geri ödemiyor ev hala satilki ne yapa bilirim

 12. Merhaba bı şey sorucam sözleşmenin bitmesine iki ay vardı evden çıktım ve ev sahibi herhangi bir itirazda bulunmadi evdeki kartonpiyerler sağlam yapılmamış ve bir kısmı koptu bunu ona söylediğimde bir şey demedi fakat depozitomu vereceği esnada bana kartonpiyerlerin tamamını yaptıracağını ve bunu depozitodan düşeceğini söylüyor zaten ben bı zarar vermedim sizce ne yapmalıyım ?

  • Merhaba, bazı durumlar kişilerin insaniyetine kalabiliyor maalesef.
   Kartonpiyerler ile alaklaı sizin bir etkiniz olmadıysa bunu sadece siz ve ev sahibi bilebilir. Bu durum mahkemeye taşındığında bu durumu ispat edemezseniz haksız duruma düşebilirsiniz.

 13. Geçen sene 800 lira olan ev kiramı ev sahibi 200 lira zam yapti dogalgaza gectigi icin,kabul etmedim tartistik bana ihtarname gönderecegini ve is yerime sikayet edecegini soyledi,cokta üstune düsmedik kirayi ödedik ama simdi biz ses cikarmayinca bu senede zam yapacagini soyledi oysaki evi kiraladıgimizda artıs iki senede bir olacakti,simdi isleri degistirdi ,bu durumda hakkimi nasil korurum,banz yardimci olursaniz sevinirim ,haķsızlık yapmasına müsade etmek istemiyorum.

 14. Merhaba..2014 yılında 1 kira sözleşmesi yaparak 4 yıllık kiracısı olduğum evi 7 ay önce ev sahibim satılığa çıkardı(2014ten itibaren yeni sözleşme yapılmadı)..Gelen emlakçılara da yardımcı olduk evi gösterdik..Ancak 3 hafta önce 800 tl olan kiramın 1200 tl artışla 2000 tl olmasını içeren noterden ihtar aldım..akabinde ev sahibinin avukatı beni arayarak ev sahibinin hatalı olduğunu bu artışın mümkün olmadığını ve sulh olmamızı talep etti.kabul ettim ve 1000 tl üzerinden anlaştım.Ancak şimdi nisan 15te çıkmam için taahhüt talep ediyor.sebebi ise kiracılı evin satılmadığı boş evin daha kolay satıldığı..ekim15 itibari ile yani bugün sözleşmem bitti..kira artış ihtarı haricinde herhangi bir resmi yazışma aramızda olmadı.bu konuda benim haklarım nelerdir..taahhüt vermez isem kira tespit ve tahliye davası açacağını söylüyor.tahliye davası açılır ise ne kadar sürem var.( çıkmamı gerektiren sebeple;r kira ödenmemesi veya komşuluk ilişkileri gibi sorunum yok)Kimi yerde bugun tahliye için ihtar alsam 6 ay içinde çıkmam gerektiği yazıyor kimi yerde 1 sene..kafam bu konuda karıştı..şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Bu konularla alakalı sizinde bir avukata danışmanız gerekir. 2014 yılında yapılan sözleşmeniz duruyor ise ve sözleşme dönüm tarihinde çıkmanız için herhangi bir uyarı ihtar gelmedi ise sorun olacağını zannetmiyorum.

 15. Merhaba 01.08.2013 tarihinden beri ayni evde oturmakta oldugum evde ev sahibim 2 hafta once oglunu evlendirecegini soyleyip 1 ay icinde evi bosaltmami istedi butce olarak musait degilim ne yapabilirim

 16. Selam kömürlü merkezi sistemden doğalgaz kombi sistemine geçiş kararı alındı. Ev sahibim yaptırmayacağını ve çıkmamı istiyor. Bende çıkamayacağımı belirttim . Bu durumda ne yapmam gerekli yardımcı olabilirmisiniz ? Teşekkürler

 17. Iki aylık kiraciyim ve ev sahibim binanın girişine musluk yaptırmış arabasını kapıyı o suyla yıkıyor bende abla bu su kimim suyuna bağlı diye sordum benim dedi eve yeni tasindigimda geçen günde gelmiş o sizin suya bağlı dedi bende ucundaki hortumu söktum benim suyumu kullanamazsiniz dedim ve hortumu geri takmis burasi benim evim sen karisamazsin dedi ben nereye şikayet edebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 18. Selam kolay gelsin Ben 2007 yılında şu anki bulunduğum eve kiracı olarak oturdum sözleşmemizi yani kira kontratını o zaman yaptık o günden bugüne kadar bir daha sözleşme yapmadık kira kontratı da ortada şu an yok gerçi Sular İdaresi veya elektrik İdaresi’nden bulabilirim bu ay 8 ayın 15’inde kira zam ayım 500 TL kiraya oturuyor idim ancak Ev sahibim 700 TL olarak kira artışı yapmak istedi 600 TL olarak anlaştık anlaşmamız dan 10 gün sonra ev sahibim evi boşalt Ben tadilat yapacağım evden çık tadilattan sonra da satacağım dedi kiralarını hep elden ödedim bu konu ile ilgili beni aydınlatabilir misiniz Ne yapmam gerekiyor hakkım nedir çıkmasam olur mu

  • Merhaba,
   Anlaştığınıza dair son kira için elinizde herhangi bir belge var mı? Zaten 10 seneyi doldurmuş görünüyorsunuz. Kira sözleşmenizi durumunu kontrol ederek kira başlangıç tarihine bakabilirsiniz.

 19. selamlar..
  16 senedir kiracıyım.Enson 10 sene önce sözleşme yenilendi ve enson sözleşmeye göre oturmaya devam ediyorum.Bu sene içerisinde
  enflasyon oranında zam yaptım.Ama evsahibi dolar artışlarından ve krizden dolayı fahiş ücret istiyor vermezsem beni çıkartmakla tehdit ediyor.
  Sözleşme Aralık ayında yenilenmişti.Haklarım nedir acaba.Teekkür ederim.İyi akşamlar..
  Not:Kira ücreti evsahibinin adına banka hesabına yatmaktadır.

  • Sözleşme şartlarına göre kira artışı yapabilir fakat kendi kafasına göre bir artış yapamaz. Enflasyon oranları bu dönemde yüksek olduğu için kira artışı size yüksek gelmiştir.

 20. Merhaba, ben bu ayın kirasını verdim sözleşmeyi yenilemedik fakat kirayı ödedikten 3 gün sonra evimi değiştirmeye karar verdim bu kalan ayın 27 günün parasını ev sahibinden geri alma hakkım varmı? Evden çıkarsam bu ayın kirasını boşa ödemiş olacağım Ne yapmam gerek?

  • Merhaba,

   Kira sözleşmeniz bitmiş olsada sözleşme öncesinde çıkmak için herhangi bir bildirimde bulunmadığınızda sözleşme otomatik olarak yenilenir. Dolayısıyla sözleşmeye bağlı kalmanız gerekir.

 21. Merhabalar, 2017 yılı temmuz ayında evleneceğimden dolayı iki ay öncesinden (mayıs ayında) bir ev tuttum. Sözleşmemizi ilk 3 ay 650 ger kalan 9 ay 600 olarak ayarladık. 2018 yılı sözleşmesinde ise 70 tl zam yaptı. Bu arada ben kiramı elden veriyordum ve imza da attırmıyordum. Bu konuda bilgim yoktu çünkü. Sözleşmeden 3 ay geçti ve eve doğalgaz bağlattı ev sahibi ve kiraya 100 tl daha zam yapacağını belirtiyor. Sözleşmemiz bitmeden bunu yapabilir mi? Benim bu husustaki haklarımnelerdir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

 22. Selamun aleyküm 15/06/2018 tarihinde sözleşmem bitti evden çıkacagım Bugün ev sahibi geldi elinde tahliye taahhutnamesi kopyası vardı noterde imzâ atarken ona da atmışım bana çık diyor evi bulur bulmaz çıkacagım zaten ama hemen çık diyor evde bulamadım ne yapabilirim..

  • Tahliye taahhütnamesi şartlarını okumak gerekir. Şartlı tahliye sebepleri varsa ve bu olumsuz şartlar gündemde yoksa hemen çıkmak zorunda değilsiniz. Bu arada sözleşmeniz bitmeden iki taraflı anlaştıysanız çıkmış olmanız gerekiyordu.

 23. merhablar, 2016 yılında ben bir ev kiraladım. ev de tahtakurusu böceği varmış ve bunu bana ev sahibi bilmesine rağmen söylemedi. ben evi toplamda 4 defa ilaçlattım ve 400 lira para verdim bunun yanı sıra petekelerin dolu olduğunu ve temizlenmesi gerektiğini bildirmeme rağmen temizletmedi ve ben temizlettim 130 lirada ona verdim. bunların evin iki kusuru bu ödediğim ücretleri kiradan düşme hakkım var mıdır. bu ay son ayım evden de çıkıyorum son aylıktan düşmek istesem ev sahibi ne tür bir hak talep edebilir?

  • Merhaba,

   Evle alakalı sizin tarafınızdan oluşabilecek problemlerin gideri size aittir. Ev Sahibi ile ilgili olan sorunlarda ev sahibine aittir. Fakat burada önemli olan idda ettiğiniz sorunların ev sahibine ait olup olmadığını ispat edebilir misiniz? Bazı sorunlar açık bir şekilde görünemez ve ispat edilmesi mümkün değildir veya çok zordur. Bahsettiğiniz problemlerde böyle bir problem görünüyor. Dolayısıyla son kirayı ödememeniz size bir avantaj sağlamaz kirayı ödemek zorundasınız. En kötü bu ev ile alakalı yaşanan sorunu tüketici haklarına taşıyabilirsiniz.

 24. Merhabalar 2015 yılından emlakçıdan bir ev 🏠 kiraladım kira kontratımda her yıl ef tüfe ye göre yazdık şimdi ev sahibi bunu kabul etmiyor fazla para talep ediyor kira kontratı süresi geçti diyor aynı kontrat 3yıldır devam ediyor yeniden kontrat yapacağız benim istediğime göre böyle bir hakkı varmı ve ben nasıl haklarım var beni çıkarabilirmi ve kiralarımıdüzenli olarak bankaya yatırıyorum bu konuda bana yardımcı olur musunuz teşekkür

  • Merhaba,

   Size yeniden bir kira sözleşmesi imzalatamaz. Kira fiyatlarına zam sözleşmede yazıldığı gibi olur. Yeni bir sözleşme yapmayın eski sözleşme üzerinden devam edebilirsiniz. Kiraya zam yapmak için yeni bir sözleşme imzalartamaz veya sizi çıkartamaz.

   • Ben yeni taşındım ev sahibine 1 depozito artı 15 günlük parasını verdim beni aradı ve kirasını istedi bende dedimki 15 günlük ücretini ödedim ama daha bir ayim dolmadan kirasını istedi ve bana dediki çok sorun yaratıyorsunuz sorun şu musluklar bozuk banyodaki çeşme mermeri bozuk kapı kilidi bozuk ve aynı kilidi kılamıyoruz bana diyorki evimden çok bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz