Vatandaş, güneşten elde ettiği elektrik üretimiyle artık paraya para demiyor. Vatandaşlar, evlerinin çatılarına inşa ettiği 1 megavat altı tesisler ile 2018 yılı içerisinde güneşten 8 milyar klivatsaat kadar bir elektrik üretti. Hem tüketimlerini karşıladılar, hem de sattılar. Şimdiki fiyata göre 6 milyar lirayı geçen bir hasılat görülüyor.

Güneş başta olmak üzere, su ve rüzgar gibi yenilebilir kaynaklar ile üretilmiş olan elektrik birçok kişiye gelir kaynağı oluyor. Devlet üretilen bu elektriği satıyor. Güneş sayesinde üretilmiş olan her kilovatsaat elektrik 13.3 olurken su ve rüzgar içinde 7.3 dolar sent ödeme yapılmakta.

2018’DE REKOR YENİDEN KIRILDI

YEKDEM adı altında destek mekanizması içerisinde yenilebilir elektrik üretiminde geçtiğimiz yıl bir rekora daha imza atıldı. İşletmeler 62,5 milyar kilovatsaat elektrik üretmeyi başardı. 2017 yılında ise bu rakam 50,5 milyar kilovatsaattı.

VATANDAŞ ÜRETMEDEN MEMNUN!

Vatandaş elektrik üretme konusunda oldukça memnun. Lisans almadan evlerinin çatılarına veya cephelerine kurmuş oldukları 1 megavat altı tesisler ile geçtiğimiz yıl güneş enerjisi sayesinde 8 milyar kilovatsaat kadar elektrik üretti. Tüketimini karşılayan vatandaşlar kalanını ise saatı. Bugünkü rakamlar ile paraya çevrildiğinde 6 milyar lirayı aştığı ifade edildi.
EDAŞ’ın eski genel müdürvekili olan Osman Nuri Doğan, YEKDEM kapsamı içerisinde yapılmış olan üretimin artış gösterdiğini ifade etti.

Hedef 2019’da 70 MİLYAR KİLOVATSAAT

Vatandaşların lisanssız elektrik üretimi konusunda hiçbir sıkıntı olmadığını ve 2019 yılı içerisinde 70 milyar kilovatsaat elektrik üretileceği tahmin ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz