2018 Yılında Çok Sayıda Büyük Deprem Bekleniyor

Jeoloji Derneği’nin yıllık toplantısına konu olan ve 1900 yılından bu yana 7 şiddetinden daha büyük depremler üzerine çalışan uzmanlar, her 32 yılda bir büyük depremlerin meydana geldiğini ve 2018 yılında çok sayıda büyük deprem beklendiğini belirttiler.

25-30 Büyük Deprem Bekleniyor

Dünyanın dönüş hızının son 4 yıldır yavaşladığını belirten Roger Bilham, her yıl ortalama 15 ve 20 arası büyük depremin meydana geldiğini, bu sayısının 2018 yılında 25 ve 30 arası olarak beklendiğini belirtti. Dünyanın dönüş hızında meydana gelen yavaşlamanın, dünyanın katı demir ve nikel iç çekirdeğinde kayma yarattığını süren Roger Bilham ve Rebecca Bendick, bu durumun yerkabuğunu oluşturan tektonik plakaların dayandığı sıvı dış çekirdeği de etkilediğini sözlerine eklediler.

Eylül’den Bu Yana 3 Yıkıcı Deprem

Roger Bilham ve Rebecca Bendick, beklenen depremlerin genel olarak, yaklaşık 1 milyar insanın yaşadığı ekvator çizgisi çevresinde meydana geleceğini vurguladılar. Eylül ayından bu yana dünya genelinde 7’nin üzerinde 3 adet yıkıcı deprem meydana geldi 7 Eylül tarihinde Meksika’nın güney açıklarında meydana gelen 8,1 büyüklüğündeki deprem, 90 kişinin hayatına mal olmuştu. 19 Eylül tarihinde merkez üssü Meksika’nın Puebla eyaletine bağlı Rabosso kentinin 5 kilometre kuzeydoğusunda meydana gelen 7,1 şiddetindeki deprem ise en az 366 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. 12 Kasım tarihinde Irak’ın güneydoğusundaki Halepçe’de meydana gelen 7,3 şiddetindeki depremde en az 530 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz