2018 Yılında Harç ve Vergilerin Artışı Ne Kadar Oldu?

Yeni yıla girmemiz ile beraber yeni yıl zamları birbiri ardına yaşanmaya devam ediyor. Özellikle de vergi ve harçlarda yeni yıl zamları dikkat çekerken yeni oranlar açıklanmaya devam ediyor. Peki, açıklanan yeni oranlara göre 2018 yılında uygulanacak olan harç ve vergilerin artışı ne kadar oldu?

2018 Tapu Harcı Ne Kadar Oldu?

Tapu devir işlemlerinde tahsil edilen tapu harcı ile ilgili olarak herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Yani 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da taşınmazların devri esnasında alıcı taraftan binde 20 ve satıcı taraftan binde 20 olmak üzere tapu harcı tahsilâtı yapılmasına devam edilecek. Bertaraf edilen taksim hakkının beyanlar hanesine işlenmesi için yapılan işlemlerde ise binde 11,38 oranında harç tahsilâtı yapılacak.

2018 Tapu Hibe Harcı Ne Kadar Oldu?

Tapu hibe harcı içinde bir değişikliği gidilmedi ve 2017 yılında uygulanan binde 68,31 oranının 2018 yılında da devam edilmesine karar verildi.

2018 Kadastro Harçları Ne Kadar Oldu?

Yeni yılda yapılacak olan tapu işlemlerinde ödenmesi gereken tapu kadastro harçları ise şu şekilde uygulanacak;

  1. a) Tapuda murisi veya kendisi adına kayıtlı olup da kadastroda beyanname verenlere, tapulamada tespitte hazır bulunanlara ait gayrimenkullerin kadastrolanmasında veya tapulanmasında binde 6,83
  2. b) Tapuda murisi veya kendisi adına kayıtlı olup da kadastroda beyanname vermeyenlere, tapulamada tespitte hazır bulunmayanlara ait gayrimenkullerin kadastrolanması veya tapulanmasında binde 11,38
  3. c) Aslen senetsiz gayrimenkullerin zilyedi adına kadastrolanması veya tapulanmasında, beyanname verenler ile tespitte hazır bulunanlardan binde 9,10
  4. d) Aslen senetsiz gayrimenkullerin zilyedi adına kadastrolanması veya tapulanmasında, beyanname vermeyenler ile tespitte hazır bulunmayanlardan binde 13,66 harç tahsil edilecek.

Yukarıdaki fıkralar gereğince ödenecek harç miktarı her parsel için (20,30 TL)‘den aşağı olamaz. Tapu ve kadastro işlemlerinde de nispi harçların en az miktarı (20,30 TL)‘dir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz