2018 Yılında Kimler Emlak Vergisinden Muaf Tutulacak?

/ 30 Aralık 2017 / 8.040 / 11 Yorum
2018 Yılında Kimler Emlak Vergisinden Muaf Tutulacak?

2018 Yılında Kimler Emlak Vergisinden Muaf Tutulacak?

Bilindiği üzere taşınmaz sahibi olan kişiler belirli kriterleri taşımaları durumunda emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Konut ve işyeri sahiplerinin yanı sıra arazi ve arsa sahiplerinin de emlak vergisi ödemeleri gerekir. Kiracılarda ise bu vergiyi ödeme yükümlülüğü taşınmaz sahibine ait oluyor. Yani taşınmazı kiralayan kişi değil de taşınmazın sahibi olan kişi emlak vergisini ödemekle yükümlü tutuluyor. Peki, 2018 yılında kimler emlak vergisinden muaf tutulacak?

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Emlak vergisi istendiği takdirde peşin olarak Mart, Nisan ya da Mayıs ayı içerisinde ödenmektedir. İki taksit halinde ödeme imkânı da sunulan emlak vergisi ödemeleri taksitli olarak yapılacaksa ikinci ayın taksit tutarı Kasım ayının sonuna kadar ödenmelidir. Ancak bazı durumlarda emlak vergisi muafiyeti uygulanmaktadır. 2018 yılında emlak vergisi ödemesinden muafiyet hakkı kazanan kişiler hiçbir geliri olmadığını belgeleyebilmeleri durumunda emekli, gazi, engelli, şehitlerin dul ve yetimleri olarak sıralanmaktadır. Emlak vergisi muafiyeti için taşınmazın konut olarak kullanılması ve toplam yüzölçümünün 200 metrekare sınırını aşmaması şartları da bulunmaktadır.

Emlak Vergisi Muafiyeti Hakkından Nasıl Yararlanılır?

Emlak vergisi ödemesinden muaf tutulmak isteyen kişilerin taşınmazın bağlı olduğu belediyeye başvuruda bulunarak bu durumu bildirmeleri gerekiyor. Kendilerine sunulan bu haktan yararlanmak için emlak vergisi muafiyet dilekçesi yazılarak başvuru işlemlerinin yapılması yeterli oluyor. Başvurunuz onaylandıktan sonra emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanmanız sağlanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

2018 Yılında Kimler Emlak Vergisinden Muaf Tutulacak? (11 Yorum)

 1. 2017 de emekli oldum 200 m2 den kucuk bir evim ve 500 m2 bir arsam var .. konut için muafiyetten faydalanabiliyormuyum

 2. Merhaba babamın iki dairesi var biri kirada birinde biz oturuyoruz babam emekli emlak vergisinden muaf mıdır her iki daire için

 3. müsterek sahıp oldugum ev 2017 yılında satıldı. muafiyet dilekcesi verirken satışı yapılan evin belgeleri gerekli midir.
  sadece muafiyet dilekcesi yeter mi..
  tesekkürler

  • Muafiyet dilekçesini verdiğiniz kurum tapu dairesi midir, bankamıdır bunu tam anlayamadım. Tapu müşterek ise zaten tapuda satış yapılırken sizden muafiyet yerine satış imzası istenir. Daha fazla açarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

 4. 15 Nisan 2018 tarihi itibariyle eşim emekli oldu. Oturduğumuz ve 200 m2 den küçük tek dairemiz var.
  Bu yıl emlak vergisinden muaf mıyız?

  • Merhaba, Emekliler için emlak vergisinden muaf olma durumu, emlak servisine muafiyet dilekçenizi verdiğinizde işleme girer. Tam anlamıyla muaf olmanız için Belediyede ilgili kurumun bunu onaylaması gerekir. Onayladıktan itibaren ilgili konutunuz için emlak vergisi ödemezsiniz.

 5. Eşinin evinde oturan ve 200 m2 den az yüzölçümüne sahip evi olan ve bu evi kiraya vermiş veya boş tutan emekli, emlâk vergisi öder mi?