2019 Yılında Kimler Kira Beyannamesi Vermeyecek?

 

Kira geliri elde eden kişiler bu gelirleri için kira geliri beyannamesi vermek zorundadır. Ancak bazı istisnai durumlarda kira geliri beyanı zorunluluğu ortadan kaldırılmaktadır. Kira geliri elde eden ve istisnalardan yararlanamayan kişiler 1 Mart tarihinden itibaren başlamak üzere 26 Mart tarihine kadar kira geliri vergisi beyannamesi vermekle yükümlü tutuluyor. Verilen bu beyanname üzerinden tahakkuk ettirilen kira geliri vergisi ise iki taksit halinde biri Mart ayı sonuna diğeri ise Kasım ayı içerisinde olmak üzere ödeniyor.

Kimler Kira Beyannamesi Vermez?

 

  • 2017 yılı içerisinde konut kira geliri olarak toplamda 3 bin 900 lira ve altında kira bedeli tahsil eden ev sahipleri,
  • 2017 yılı içerisinde işyeri kira geliri elde eden ancak bu kira geliri toplamı 2018 işyeri kira geliri istisnası tutarı olarak belirlenen 30 bin liranın altına kalan kişiler kanun ile kendilerine tanınan işyeri kira beyannamesi istisnası hakkından yararlanacak.

 

Kimler Kira Beyannamesi Verir?

 

Beyana tabi tutulan geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından oluşan mükellefler için olmak üzere;

  • 2017 yılı içerisinde 3 bin 900 liradan daha fazla konut kirası elde edenler,
  • 2017 yılı içerisinde 30 bin liradan daha fazla işyeri kira geliri elde edenler,
  • 2017 yılı içerisinde hak ve malların kiralanması sonucunda elde edilen gelirlerden istisna ve kesinti uygulamasına dahil edilmeyen ve tutarı beyanname verme sınırı olarak uygulanan bin 600 liralık sınırı aşanlar kira beyannamesi vermekle yükümlüdür.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz