2018 Yılında Konut Alanlar Tapu Harcı Olarak Ne Kadar Ödeme Yapacak?

Hatırlanacağı üzere Harçlar Kanunu Genel Tebliği 28 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak ilan edilmişti. Bu sayede yeni yılda ödenecek olan tapu harçları da belirlenmiş oldu. Peki, yayımlanan yeni tebliğe göre 2018 yılında konut alanlar tapu harcı olarak ne kadar ödeme yapacak?

2018 Yılında Tapu Harcı Ne Kadar Oldu?

Ülkemiz sınırlarında bulunan taşınmazların tapu dairelerinde yapılan devir işlemlerinde belirlenen oranlarda tapu harcı ödemesi yapılması zorunludur. Harç ödemesi hem taşınmazı satan kişiden hem de taşınmazı alan kişiden olmak üzere ayrı ayrı her iki taraftan da tahsil edilir. Ancak karşılıklı olarak tarafların anlaşması durumunda ödenmesi gereken toplam tapu harcı bedelinin tek bir tarafından da üstlenmesi mümkündür. Yayımlanan yeni tebliğ ile beraber 2018 yılında gerçekleştirilecek olan konut satışlarından tahsil edilecek tapu harcı tutarı alıcı ve satıcı taraftan ayrı ayrı olmak üzere binde 20 olarak uygulanacaktır.

2018 Tapu Döner Sermaye Masrafı Ne Kadar?

Tapu devir işlemlerinde tapu harcına ek olarak aynı zamanda tapu döner sermaye masrafı da tahsil edilmektedir. 2017 yılında gerçekleştirilen tapu işlemleri için tahsil edilen tapu döner sermaye masrafı 90,50 lira olarak uygulanırken 2018 yılında uygulanacak olan bu bedel için henüz yapılan bir açıklama bulunmamaktadır. Yeni oranlar belirlenene kadar yapılan işlemlerden geçen sene uygulanan tutar tahsil edilmeye devam edilecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz