2018 Yılında Riskli Yapı Tespiti Lisans Belgesi Nasıl Alınacak?

Kanunen “Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya İdare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alan” riskli alan olarak kabul ediliyor. Bu alanlar içerisinde yer alan ya da bu alan dışında yer almasına rağmen can ve mal kaybı yaşanması riski barındıran ve bu risk teknik verilerce tespit edilen yapı ya da yapılara riskli yapı adı verilmektedir.

Riskli Yapı Tespitini Kimler Yapabilir?

Riskli yapı tespiti Bakanlı ve İdare’nin yanı sıra Bakanlık tarafından lisans verilen kuruluşlar da yapabilmektedir. Bakanlıkça riskli yapı lisansı vermesine izin veren kuruluşlar;

  • Kamu kurum ve kuruluşları,
  • Yapı Denetimi Hakkında Kanun kapsamında Bakanlıkça verilen izin belgesini alan yapı denetimi kuruluşları ve laboratuarlar,
  • Üniversiteler,
  • Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu uyarınca, inşaat, jeoloji ve jeofizik mühendisleri odalarına büro tescilini yaptırmış kurum ve kuruluşlar,
  • Kamu Kurum Kuruluşlarının sermayesinin en az % 40’ına sahip olan şirketler,
  • Deprem zararlarının azaltılması, depremden korunma ve deprem mühendisliğinin gelişimi gibi konularda çalışmalarda bulunan sivil toplum kuruluşları olarak sıralanmaktadır.

Yukarıda yer alan şirketler Riskli Yapı Tespiti Lisans Belgesi Alma Şartları için aranılan kriterleri taşımaları durumunda lisanslandırma için gerekli olan belgeler ile beraber başvuruda bulunarak riskli yapı tespiti lisans belgesi almaya hak kazanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz