Gayrimenkul kira sözleşmesi Ağustos ayı içerisinde yenileyecekler için kira zam oranı ne kadar olacak? İşte TÜİK tarafından açıklanan bilgiler. 2019 Ağustos ayı kira zam oranları ne kadar?

Ağustos 2019’da kira sözleşmeleri yenilenecek olan vatandaşlara ne kadar bir zam yapılacak? 5 Ağustos 2019’da açıklanacak olan kira artık hesaplamaları için kullanmış olduğumuz enflasyon oranları TÜİK tarafından 10:00’da açıklanacak.

Ağustos 2019 kira artış hesaplamalarını ise TÜFE göre yapılacak. Bu bakımdan TÜFE göre kira artış uygulaması ise Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) kapsamında açıklandığını belirtelim.

2019 Temmuz ayı kira artış oranları nasıldı?

TÜFE’ye göre 2019 yılı Haziran’dan bir önceki aya oranla yüzde 0,03 olurken bir önceki yıl Aralık ayına oranla yüzde 5,01 olmuştu. Bir önceki yılın aynı ayına kıyasla ise %15,72 ve son 12 aylık ortalama ile yüzde 19,88 olarak artış kaydedilmişti.

YİÜFE ise, 2019 yılı Haziran ayından önceki aya oranla yüzde 0,09, bir önceki yılın Aralık ayına oranla ise yüzde 8,09, bir önceki sene aynı aya kıyasla yüzde 25,04 ve son bir yıllık ortalamaya baktığımızda yüzde 32,81 oranında bir artış kaydedildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz