Arsa emlak vergisi nedir? Arsanın sahipleri, bu taşınamayan mal için her yıl düzenli emlak vergisi ödemekle mükellef olmakta. Arsa sahipleri 2019 yılında ne kadar bir emlak vergisi ile karşılaşacak? 2019 yılında emlak vergisi ne kadar? İşte tüm soruların cevapları.

Arsa sahiplerinin taşınamayan malları için her yıl ödedikleri emlak vergisi bu yıl ne kadar? Yılda iki defa eşit taksit halinde ödenilen bu verginin ilk taksiti Mart ayında başlayacak ve Mayıs ayının sonunda bitecek. İkinci taksit dönemi ise Kasım ayı içerisinde yapılmakta. Peki bu yılki ilk taksit ne kadar oluyor? Emlak vergisi ne şekilde hesaplanıyor?

Arsa emlak vergisi 2019

Normal bölgelerde ki arsalar için emlak vergisi alma oranı Binde 3 yani 3/1000 olarak hesaplanmakta. Arsa değerine göre hesaplanan binde 3 oran ile arsa emlak vergiisi alınmakta. Diğer bölgelerde ise arsalar için emlak vergisi binde 6 oranında yansımakta. Arsa değeri 6/1000 ile hesaplanıp tutarı ortaya çıkıyor.

Arsa emlak vergisi hesaplama 2019

Birazdan vereceğimiz örnek ile hesaplamanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Yeniden değerleme oranı (yüzde 3,83) üzerinden hesaplanan bir hesap ile, arsanın 230 bin TL olduğunu düşünelim.  Bu arsa norma bölgedeyse eğer 690 lira, ancak büyükşehir içerisindeyse 1380 TL vergi ödemek gerekiyor. Kısacası arsanın değeri 100 bin TL ise normal bölgede 300 TL, büyükşehirde ise 600 TL ödemek gerekiyor.

Arsa emlak vergisi ödeme yeri ise belediye de ödenmektedir. Arsanın başka bir ilde bulunuyor olması sorun değil. Çünkü tüm belediyelerden ödenebilmekte. Bunun yanı sıra e-devlet üzerinden de ödeyebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz