2019 Bilirkişi Ücretleri

2018 senesinde Adalet Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre bilirkişi ücretlerinin genel tarifesi belli olmuştu. Geçtiğimiz seneye göre bilirkişi ücretlerinde yapılan değişiklikler ve hangi bilirkişinin hangi vakadan ne kadar alacağı konuları da açıklık kazanmış durumdaydı. 2019 senesinde bilirkişi ücretleri de aksi bir açıklama veya düzenleme yapılmadığı takdir de aynı tarifeler üzerinden değerlendirilecek.

Bilindiği gibi bilirkişi ücreti, bilirkişi olan kimseye harcadığı zaman ve emek karşılığında ödenen ücretlere deniyor. İçinde olduğumuz seneye göre bilirkişi tarifeleri ise şu şekilde oldu.

İcra ve iflas daireleri ile satış memurluklarından görülen işler; 190 TL

Sulh hukuk ve ticaret mahkemelerinde görülen dava ve işler için; 190 TL

İcra hukuk ve icra ceza mahkemelerinde görülen dava ve işler için; 190 TL

Asliye hukuk mahkemelerinde görülen dava ve işler için; 315 TL

Aile, iş ve kadastro mahkemelerinde görülen dava ve işler için; 250 TL

Bilirkişi Ücretleri Ne Zaman Ödenir?

Bilirkişi ücretleri işlemlerin tamamlanmasının ve davaların görülmesinin ardından görevli personel tarafından gerekli vergi kesintileri yapılarak bilirkişilere ödenir. Bilirkişi ücretlerinin belirlenmesinde görevlendirmenin yapıldığı tarihi içeren tarife üzerinden ödeme yapıldığı bilgisini de bu noktada söylemek gerekiyor.

Savcılık bilirkişi ücretleri

Savcılı kapsamında görev yapan bilirkişilerin ücretleri ise normal kimselere göre biraz daha yüksek bir konumda yer almaktadır. Buna göre;

Cumhuriyet Başsavcılıklarında yürütülen soruşturmalar için; 190 TL

Yargıtay ve Danıştay’da ilk derece mahkemesi sıfatıyla görülen dava ve işler için; 500 TL

Ağır ceza mahkemelerinde görülen dava ve işler için; 380 TL

Asliye mahkemelerinde görülen dava ve işler için; 315 TL olarak 2018 senesi tarifesine yansımış durumdadır.

Bilirkişi Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Bilirkişi ücretlerinin yukarıda belirttiğimiz gibi harcanan emek ve zaman terimlerinin toplamı dikkate alınarak hesaplandığını söylemiştik. Ancak bu parametreler içerisinde de belirli maddelerin, alınan kararların da büyük bir önemi oluyor. Dolayısı ile bilirkişi tarifeleri güncellenirken veya yeniden düzenlemeye tabii tutulurken bu var olan maddelerin her birini baz almak da elzem bir noktada yer alıyor.

Bilirkişi ücreti her somut vakanın kendi içerisinde oluşturduğu şartlar göz önünde bulundurularak ilgili kişiye takdim edilir. Bilirkişinin harcadığı emeğin değeri, incelemenin niteliği ve gerektirdiği mesai süresi, dosyanın gene kapsamı, inceleme süresince oluşan masraflar ve zaman ve dava konusunun mali değer tutarı olarak çeşitli maddeler halinde hesaplama yöntemi oluşturulur. Bunların tamamını kapsayan ve bilirkişinin de verdiği bilgiler ile uyuşması halinde çalışan kişiye gerekli ödeme yapılır.

Burada verilmesi gereken dip notlardan bir tanesi de dava ile ilgili olarak çalışmaya başlayan bilirkişinin bu süre boyunca ek ücret talep edebilme hakkının da olduğudur. Her olayın farklı değerlendirme süreçleri olduğu düşünüldüğünde bu ek ücret talebinin makul dayanaklara göre uyarlanması da önemlidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz