2019 Çevre Temizlik Vergisi Sorgulama

 

İl ve ilçelerde Belediyelerin sunmuş olduğu çevre temizlik hizmeti için konut ve işyerlerinden alınan çevre ve temizlik vergisi ödemeleri sorgulaması online bir şekilde mümkün olabiliyor. Peki, Çevre ve Temizlik Verdisi 2019 Sorgulama nasıl yapılıyor?

Çevre ve temizlik vergisi adı altında yapılan ödemeler konut ve işyerlerinden alınıyor. Arsa ve araziler bu vergiye tabii değiller.

Vergiden mükellef olan kişiler konutun veya işyerini kullanan kişiler oluyor. Yani mevcut konutta veya işyerinde kiracı var ise çevre ve temizlik vergisinden kiracılar sorumludur. Şayet, ilgili yapılar sahibi tarafından kullanılıyor ise vergi mükellefi sahibi oluyor.

2019 Çevre ve Temizlik Vergisi Sorgulama

 

İlgili verginin sorgulanması gayrimenkulün bulunduğu il ya da ilçedeki belediyelerden yapılabiliyor. Ayrıca Belediyenin resmi web sitesi üzerinden çevre ve temizlik vergisi sorgulaması yapılabiliyor.

 Çevre ve Temizlik Vergisi Ödemesi Nereye Yapılıyor?

 

İlgili belediyeye giderek ödemeler gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca internet üzerinden de ödemeleri E-Belediye sistemi var ise yapılabiliyor.

Konut Çevre ve Temizlik Vergisi ise konutta yaşayan kişilerin su faturalarına yansıtılmaktadır.

Konutlara Ait Çevre ve Temizlik Vergisi

 

İşyeri sahipleri işletmeleri için çevre ve temizlik vergisini ilgili belediyelere giderek ya da E-Belediye sistemi ile ödemelerini yapabiliyorlar. Sorgulama da belediyenin sitesi üzerinden yapılabiliyor. Fakat konut için çevre ve temizlik vergisi su faturalarına yansıtılmaktadır.

Su tüketim miktarı esas alınarak kullanılan metreküp üzerinden Büyük Şehir Belediyeleri için 32 kuruş alınırken, diğer belediyelere ise 24 kuruş olarak hesaplanıyor.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz