2019 Emeklilik Hesaplama Tablosu

 

Her çalışan bir gün emeklilik hayali ile çalışmakta olup, yaşlılık zamanları için emeklilik büyük önem taşımaktadır. İnsanlar belli bir yaşa geldiklerinde çalışma gücünden düştükleri için emekli olarak gerekli olan primlerini doldurarak emekli olmak istemektedir. Peki, günümüzde ki kanuna göre 2019 emeklilik hesaplama tablosu nedir merak edilmekte olup, bunun için biz sizler adına araştırmalar da bulunduk.

Emekli olmak adına gerekli olan bazı şartlar vardır. Bu şartlar 3 ana şekilde olmakta olup, ilki sigortalık süresi diğeri prim gün sayısı ve son olarak ise yaş şartıdır. Bu şartları dolduran ve gerçekleştiren kişiler emekli olmaya hak kazanmış sayılır. Bu şartlar bazı zamanlar da değişkenlik sağlamakta olup, buna ise 2019 emeklilik tablosu adı verilmektedir.

Emekli Olmak İçin İstenen Şartlar

Emekli olmak için istenen şartlar aslında bazı zamanlarda değişikliğe uğrasa da genel olarak sabittir. Günümüzde emeklilik için 9.09.1999 ve 30.04.2008 ilk sigorta başlangıcına sahip olan kadınlar ve erkekler için emeklilik prim gün sayısı 7000 olup, yaş ise 58 olma zorunluluğu bulunmaktadır. İlk sigorta başlangıcı 1976 olan kişiler 5000 prim doldurarak 25 yıllık sigorta sürecinden sonra emekli olmaya hak kazanmış sayılırlar. Bu kişiler 44 yaşında erken emekliliği elde etmiş olup, bu kanun 1979 sigorta başlangıcı olan kişiler içinde geçerlidir. 1979 ile 1980 arasında ilk sigorta başlangıcı olan kişiler ise 5000 gün ve 45 yaş şartı ile emekli olabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz