Tapuda alım veya satım işlemleri yapılırken, her iki taraftan da belirli oranlarda harç ödemeleri alınmaktadır. Bu harç ödemeleri 2019 yılında ne kadar? Emlak alım satımında tapu harcı ne kadar? İşte sorularınızın yanıtları… 

Konut, işyeri veya arsa ile tarla gibi birçok gayrimenkulün alımı veya satışında işlemlerimizi tapu dairelerinde yapmaktayız. Bu bakımdan tapu dairesinde yaptığımız işlemlerde alıcı ve satıcıdan daha önceden belirlenen oranlar baz alınarak harç ödemeleri alınmaktadır.

Harç ödemeleri duruma göre, malın değeri baz alınarak nispi yada maktu olarak alınacaktır. Özellikle gayrimenkul devir ve iktisapları sırasında tapu harcı, emlak vergisi için belirlenen bedelden daha az olmayacak şekilde, beyan edilmiş devir ve iktisap bedeli baz alınarak hesaplanır ve tahsil edilir.

2019 tapu harcı hesabı ne kadar?

2019 yılında tapu harcı binde 20 oranında hesaplanmaktadır. Bu harç alıcı ve satıcı tarafınca ayrı olarak ödenmektedir. Bu bakımdan 200 bin liralık bir evin satılması alında 4 bin TL alıcıdan, 4 Bin TL ise satıcıdan alınacağı için tam olarak 8 Bin TL ödenecektir.

2019’da tapu harcı indirimi ne kadar?

Geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanlığının almış olduğu karar çerçevesinde tapu harcında bir indirim söz konusu oluyor. Tapu harcı konut ve işyerleri için binde 20 olan tapu harcı bedeli binde 15 oranına çekildi. Bu indirim ise 31 Mart 2019 tarihinde sona erecek.

Böylelikle, 200 bin TL olan ev için her iki taraf 4 bin TL yani toplam 8 bin TL ödenirken, artık 3 Bin TL ödenecek. Yani toplamda 6 bin TL ödenmiş oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz