Emlak Vergisi Ödeme

Türkiye’nin sınırları içerisinde bulunan gayrimenkuller için emlak vergisi ödeme şartı bulunuyor. Emlak vergilerini mülk sahipleri iki ayrı taksit halinde ödeme hakkına sahipler. Bu ödemeleri gerçekleştirmek için taşınmazın bulunduğu belediyeler, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi veya E-devlet platformu kullanılabiliyor. Ödemeler ile ilgili sorgulama yapmak, borç bilgisini öğrenme konusunda da yukarıda belirtilen seçenekleri kullanabileceğinizin altını çizelim.

2019 Emlak Vergisi 1. Taksit Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Emlak vergilerinin iki eşit taksit halinde tahsil edildiğini yukarıda belirtmiştik. 2018 senesi için ilk taksit ödeme işlemlerinin 1 Mart tarihinde başlayıp 31 Mayıs 2018 tarihine kadar devam ettiğini söylemek mümkün. Toplamda 2 aylık bir süreç içerisinde ilk taksitlerinizi yatırmış olmanız gerekiyor. Bu tarihlerin 2019 senesi için değişim göstermesi bekleniyor. Yani 1 Mart 2019 tarihinde başlayacak olan taksit ödemeleri 31 Mayıs 2019 günü sona erecektir. Aksi bir durum olmadığı sürece bu tarihlerin uzun vadeli olarak kullanılacağını da söylemek son derece mümkün.

Emlak Vergisinden Muaf Olanlar

Arsa, arazi, mesken ve işyerleri için farklı oranlarda, vergi yılı içerisinde asgari rayiç değerler üzerinden hesaplanan emlak vergileri düzenli ödemeye de muhtaç bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bazı muafiyetler emlak vergisinin maddelerine yansımış durumda. İşsizler, engelliler, gaziler ve emeklilerin emlak vergisi ödeme zorunluluklarının bulunmadığını belirtmek gerekiyor.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz