Emlak alım satım vergisi ne kadar çoğu gayrimenkul sahibi ile kiracının merak ettiği bir konu oluyor. İşte merak edilen emlak alım satım vergisine dair her şeyi aktaralım…

Hepimiz emlak alım satım vergisinin ne kadar olduğunu merak ediyoruz. Yeni ev alacak kişilerin tamamını ilgilendiren bu konu hakkında ülkemizde gerçekleşen tüm alış verişlerde vergi ödenmesi mecburidir. Son haberlerde gayrimenkul satışlarında da tapu harcı ödenmesi gerektiği belirtiliyor. Tapu harcı vergisi ise her yıl belirtilmiş olan oranlar üzerinden hesaplanmalıdır. Hepimizin merak etmiş olduğu emlak alım ve satım vergisi detayları neler?

Tapu harcı 2019

Tapu harçları ile tapu masrafları genel anlamda satışı gerçekleşmiş olan tüm gayrimenkuller için tapuda beyan ettiğiniz satış değerinin yüzde 4 ü olarak alınır.

Kimler tapu harcı öder?

Tapu harcı bedeli, aksi bir durum olmadığı sürece hem alıcı hemde satıcıdan eşit şekilde alınır. Kısacası alıcıdan yüzde 2 satıcıdan da yüzde 2 alınır.

2019 tapu harç oranları ne kadar?

Tapu harçları gayrimenkul devir ile iktisapından daha az olmamak şartı ile beyan edilen bedel üzerinden hesaplanmaktadır.

Alıcı ve satıcıdan ayrı olarak yüzde 2 oranında alınan harç iş yerlerinde ise yüzde 1.5 oranında alınmaktadır. Aralık 2019’un son gününe dek bu indirim devam edilecek. Böylelikle 200 bin TL değerinde bir ev satışı yapıldığında alıcı ve satıcıdan toplam yüzde 4 alınacağı için. 8 bin TL ödeme toplam yapılacak. Alıcı 4 ve satıcı 4 ödemek şartıyla.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz