TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ev sahipleri ve kiracıları ilgilendiren bir açıklama geldi. 2019 yılının Eylül ayının TÜFE ve TEFE oranları ortaya çıktı. Ortaya çıkan rakamlara göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık %0.86’lık artış gösterdi. Yurt içi Tğketici Fiyat Endeksi ise aylık %0,59 azaldı. Ağustos ayından bir önceki aya göre 0,59 düşüş yaşandı ve bir önceki yılın Aralık ayına göre 6,39 artış gösterdi.

Sanayinin dört sektöründe yer alan değişimin bir önceki aya göre değişimi, madencilik ve tasocakçılığı sektöründe %0,71 artış oldu. Elektrik, gaz üretiminde de %4,33 artış ve su temini sektöründe de 1,35 artış gerçekleşti. Ancak imalat sanayi sektöründe ise %1,01’lik bir düşüş yaşandı. Bu ay en fazla düşüş ise rafine petrol ürünlerinde oldu. Ana sanayi grupları içerisinde de en fazla düşüş ara malda yaşandı.

Tüketici Fiyat Endeksi’nde %0,86’lık bir artış sağlandı. Aylık en yüksek artış ise alkollü içecekler ve tütün grubunda yaşandı. Yüzde 19,11 ile en yüksek artışa sahip olan grup oldu. Ağustos ayında yer alan gruplardan eğitimde %4,6, lokanta ve otellerde %0,75, konutta %2,04’lük bir artış yaşandı. Yıllık olarak baz aldığımız zaman en fazla artış yine alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bu artış %42,41 ile ilk sırada yerini aldı.

İçeceklerde ise önceki aylara göre 0,16 artış gerçekleşti. Geçen seneye göre ise 6,89’luk bir artış ve 12 aylık 18,87’lik bir artış gerçekleşti. Ağustos ayında 43 maddede değişim yaşanmasa da 243 maddenin fiyatlarında artış gerçekleşti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz