Kaçak Yapılara Ne Olacak?

Kaçak yapılaşma sorunu özellikle büyük şehirlerin en büyük sorunlarından bir tanesi olarak söylenebilir. Bu kaçak yapıların durumu, önümüzdeki seneler için ne durumda olacağı gibi soru işaretleri de yapı sahiplerini olduğu kadar yetkililerin de kafasını karıştıran önemli problemlerin başında geliyor. Hal böyle olunca kaçak yapılar ile ilgili olarak yapılan değerlendirmelerin dışında alınan önlemler de oldukça kritik bir noktayı işaret ediyor. Kaçak yapılar ile ilgili olarak yapılan çalışmalar neticesinde imar affının bu yapıları kapsayıp kapsamayacağı da merak ediliyordu. Gecekondu diye tabir ettiğimiz yapıların yanı sıra imar mevzuatına aykırı olarak inşa edilen yapılar imar affı kapsamında değerlendirilecek. Ancak bu imar barışının süresinde yapılan başvuruların dışında bu yapıların da belirli zaman zarfından önce yapılması gerekiyor. 2018 senesinde yapılacak olan başvurular tabi ki uzun vadeli olarak algılanmaması lazım.

2019 Kaçak Yapıların Durumu

Nitekim 2019 senesi boyunca da yeni bir imar barışı vatandaşlar ile devlet arasında sağlanabilir. Dolayısı ile 2019 kaçak yapıların durumu da yapılacak olan yeni bir anlaşma neticesinde detaylı olarak şekillenecektir. Bu anlaşma gereğince gelecek af ile beraber kaçak yapısı bulunan vatandaşlar herhangi bir cezaya maruz kalmadan konutlarında ikamet etmeye de devam edecekler. Pek tabi kentsel dönüşüm projeleri de kaçak yapılar için bir takım değerlendirmelerin yapılmasını da mümkün kılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz