2019 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Bedeli

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında çeşitli bölgelerde riskli yapı olarak belirlenen ve anlaşma yolu ile yıkılan binaların sahiplerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan proje ile kentsel dönüşüm kira yardımı verilmektedir. Kentsel dönüşüm kira yardımı yıkılan konurun hak sahiplerine 18 ay boyunca verilmekte ve bu bedeller her sene yeniden belirlenmektedir. Üç büyük şehrimiz olan İstanbul, İzmir ve Ankara için 2017 yılı için 860 TL olarak belirlenen kira yardım bedeli 2018 yılında 960 TL’ye yükseltilmişti. Geçen seneki 100 liralık artışa istinaden bu yıl da en az 100 liralık artış beklenmektedir.

Kira Yardımı Bedelleri Ne Zaman Belli Olacak?

 

Bakanlık kira yardım bedelini 2018 yılında Ocak ayı sonlarında açıklamıştı. Bu yıl da Ocak ayı içerinde açıklanması beklenmektedir. 2018 yılı için tüm illerimizin kira yardım bedelleri; Artvin, Bilecik, Hakkari Erzincan, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Gümüşhane, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Tunceli, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis illeri için bedel 595 TL idi. Kiracılara ise bir kereye mahsus olmak üzere 1.190 TL, sınırlı ayni hak sahibine yine bir kereye mahsus olmak üzere 2.975 TL verildi. Kira yardım bedelinin 675 TL olduğu Amasya, Bitlis, Isparta, Edirne, Kırklareli, Giresun, Kars, Kastamonu, Muş, Niğde, Rize, Uşak, Yozgat, Siirt, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce gibi ilerimizde kiracıya ise bir defaya mahsus olmak üzere 1.350 TL, sınırlı hak sahibine 3.375 TL verildi. Adıyaman, Ağrı, Afyonkarahisar, Elazığ, Kütahya, Çorum, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman ve Çanakkale’de kira yardımı bedeli 755 TL olurken kiracıya bir kez olmak şartıyla 1.510 TL, sınırlı ayni hak sahibine yine bir kez olmak şartıyla 3.775 TL verildi. Kentsel dönüşüm kira yardımı Balıkesir, Denizli, Aydın, Erzurum, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, Gaziantep, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Malatya, Muğla, Kahramanmaraş, Mardin, Samsun, Sakarya, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van illeri için 830 TL olarak belirlenmişti. Kiracıya da defaten 1.660 TL sınırlı hak sahibine de defaten 4.150 TL ödenmişti. Adana, Antalya, Bursa, Konya ise kira yardımı 905.TL olurken kiracıya bir kereye mahsus verilen tutar 1.810 TL, sınırlı ayni hak sahibine verilen tutar 4.525 TL idi. Ankara, İstanbul, İzmir illeri içinse bir defaya mahsus ödenen kiracı ücreti 1.920 TL, sınırlı ayni hak sahibine ödenen ücret ise 4.800 TL idi.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

 

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılacak olan yapının malikleri, kiracıları ve sınırlı ayni hak sahiplerinin aşağıda belirtilen evraklar ve bir dilekçe ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz