2019 Kira Kontratı Damga Vergisi

Kira sözleşmesi zorunlu olmamakla beraber dilenirse noter huzurunda da düzenlenebiliyor. Ancak noter onaylı kira sözleşmesi düzenleyecek olan kişilerin kira kontratı damga vergisi ödemesi yapması gerekiyor. Bu tutar her sene yeniden belirlenerek ediliyor. Peki, 2019 kira kontratı damga vergisi ne kadar?

Kira Sözleşmesi Damga Vergisi Muafiyeti Şartları Nelerdir?

Tüm diğer vergi türlerinde olduğu gibi damga vergisi için de belirli muafiyet hakkı tanınıyor. Örneğin tarafların hazırlamış olduğu kira sözleşmesinde kiraya veren ve kiralayan tarafların imzalarının yer alması, kefalet şerhi içermemesi ya da depozito tutarı belirlenmemesi gibi durumlarda kira sözleşmesi damga vergisi istisnası uygulanıyor. Yani bu kira sözleşmeleri noter kanalı ile düzenlense dahi taraflar yukarıda yer alan kriterler uygun olduğu için kira sözleşmesi damga vergisi ödemesinden muaf tutuluyorlar.

Kira Kontratı Damga Vergisi 2019 Ne Kadar?

Yukarıda yazılı olan kriterlerin dışında kalan tüm kira sözleşmeler için ise damga vergisi ödemesi yapılması gerekiyor. Kiralama süresine bağlı olarak anlaşılan kira tutarı üzerinden binde 1,89 oranında damga vergisi ödemesinin yapılması gerekiyor. Kefil gösterilen kira sözleşmelerinde ise bu tutar yükseliyor ve binde 9,48 oranında harç ödemesi yapılması gerekiyor. Noter huzurunda düzenlenen kira sözleşmeleri çok daha net ve doğru olarak hazırlandığı için hataya yer kalmıyor ve tarafların hak kaybı yaşamadan konut kiralamalarını mümkün hale getiriyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz