Gayrimenkul kira sözleşmelerinde Mart ayı içerisinde yenilenmiş olan kiracı zam hesaplanmasında kullanılan enflasyon oranları kısa bir süre önce duyuruldu. Mart ayında kiraya ne kadar zam yapıldı? İşte Mart ayı kira artış oranları…

Konu yada iş yeri gibi birçok gayrimenkul kiralarında her iki taraf arasında kira sözleşmesi yapılıp belli süre zarfları arasında yenilenmesi gerekiyor. Bu yenilenme durumlarında kira ücretlerine belli bir oranda zam yapılmaktadır. Kira bedelin yapılan zammın Borçlar Kanunu kapsamında nasıl yapıldığı ifade ediliyor.

Bu ay ise kiraya ne kadar bir artış yapılacak belli oldu. İşte detaylar…

Kira artış oranı neye göre belirleniyor?

Kira zamları artık üretici fiyat endeksine göre değil, kira artış oranı üst sınır tüketici fiyat endeksi yani TÜFE göre hesaplanıyor.

2019 Mart ayı kira artış oranları

Ev veya işyeri gibi kira sözleşmelerine bu ay ne kadarlık bir zam yapılacağı açıklandı. TÜFE göre aylık yüzde 0,16 oranında bir artış yaşandı. Yurt içi üretici fiyat endeksi ise aylık yüzde 0,09 bir artış kaydetti. Yurt içi üretici fiyat endeki Yİ-ÜFE, bu yıl Şubat ayından bir önceki aya oranla yüzde 0,09 ve bir önceki yılın Aralık ayına oranla yüzde 0,55 ve önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 29,59 son olarak ise son on iki ay ortalaması bakımından yüzde 29,97 artış kaydetti.

Mart 2019’da hangi oranla zam geldi?

Bu ay içerisinde TÜFE oranları baz alınarak zam yapılacak ve kiracıları yeni dönemde kiralarına yüzde 17,93 oranında bir artış yansıyacak.

2018 yılında kira ücreti 1000 TL olan kiracı bu yıl yüzde 16,33 zam oranı yani 163 TL zam ile beraber 1.163 TL ödeyecek!

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz