Türkiye İstatistik Kurumu kısa süre önce enflasyon oranlarını duyurdu. 2019 Mayıs ayı kira artış oranları ne kadar? İşte tüm detaylar…

Gayrimenkul sahipleri kira sözleşmelerini yenileyecek olan kiracıları için her yıl bir zam yapmakta. Bu zam ise ne şekilde hesaplanıyor Borçlar Kanunu‘nda belirtilmekte. Kanun kapsamında kiracılara üfe (üretici fiyat endeksi) üzerinden hesaplanan oran dışında bir zam yapılmamalı.

Bu bakımdan geçtiğimiz yıl içerisinde enflasyon oranlarında ciddi bir kira artış zammı yapılırken, kişilerin kira artışlarında bazı değişikler yapıldı.

Bakanlık tarafından Orta Vadeli Ekonomi Programı geçtiğimiz sene Eylül ayı içerisinde duyurulmuştu. Bu bakımdan kira zamları artık üretici fiyat endeksine göre hesaplanmıyor. Artık kira zamları Tüketici fiyat endeksi baz alınarak hesaplanacak. Borçlar kanununa göre 12 aylık ortalamalara göre bazı hükümler yer alıyor. Enflasyon oranlarında ise birçok detay yer alıyor.

2019 Mayıs ayı kira artış oranları nedir?

Hem konu hemde iş yeri kira sözleşmeleri için bu ay kiracılara yapılması beklenen zam belli oldu. TÜFE göre aylık yüzde 1.69 oranında bir artış yaşandı. Yİ-ÜFE aylık oranı ise yüzde 2,98 artış gösterdi.

TÜFE’de 2019 yılı Nisan ayından bir önceki aya kıyasla yüzde 1,69 ve önceki yılın Aralık ayına kıyasla yüzde 4 oranında, buna ek olarak ise bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 19,50 ile son 12 aylık ortalama ile yüzde 19,39 artış kaydedildi.

Yİ-ÜFE, 2019 yılı Nisan ayından bir önceki aya kıyasla yüzde 2,98 ve önceki yılın Aralık ayına kıyasla 5,18 son olarak ise bir önceki yılın aynı ayına oranla 30,12 ile son 12 aylık ortalama ya göre yüzde 32,24 bir artış kaydedildi.

Bu bakımdan mülk sahipleri yüzde 19,39 oranı kadar zam yapabilecek.

Örnek verecek olursak eğer, 1000 TL kira ücretleri olan kiracılara 193 TL zam yapılabilecek. Böylelikle 1,193 TL kira ücreti yansıyacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz