Radar Cezası Kaç Para?

Karayolları Trafik Kanunları ile sürücülerin kazaya ssebebiyet vermesini engellemek amacı ile belirlenen hız limitleri uygulanmaktadır. Hem can hem de mal güvenliğini sağlayabilmek adına uygulanan bu hız limitlerine uymayan sürücülere ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Uygulanan bu cezaların amacı sürücülerin kurallara uymalarını sağlayabilmektir. Uygulanan bu ceza tutarları hem araç türüne hem de sürücünün hızına göre belirlenmektedir. Düşük hızı olan kişiye düşük ceza kesilirken hızı çok yüksek olan sürücülere ise işledikleri kabahat daha büyük olduğu için daha yüksek ceza kesilmektedir. Peki, radar cezası kaça para?

2019 Radar Cezası Parası

Radar cezası için ilk olarak para cezası uygulanır. Ancak araç sürücüsü bu suçu işlemekte ısrar ederse ehliyetine el konulur. Yüzde 30 hız sınırını 5 kere ihlal edilen sürücünün ehliyetine kanunlar kapsamında el konulmaktadır. Radar para cezası olarak ise % 10 dan % 30 a kadar aşan sürücülere 235 lira para cezası uygulanmaktadır. Ancak kendisine kesilen para cezasını erken ödeyen sürücülere radar cezası erken ödeme indirimi uygulanarak 176,25 lira tahsil edilmektedir. Para cezasının yanı sıra araç sahibinin siciline de 15 ceza puanı işlenmektedir.

Aşırı Hızlı Radara Girenler Daha Yüksek Para Cezası Ödüyor

Radara yüzde 30’dan daha hızlı giren kişilere uygulanan para cezası ise 488 liradır. Bu kişilerin erken ödeme yapması durumunda cezaları 366 liraya düşürülürken sicillerine ise 20 ceza puanı işlenmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz