Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca enflasyon oranları açıklandı. Bu bakımdan 2019 Şubat ayı kira artış oranları da öğrenildi. Peki 2019 yılı Şubat ayı kira artış oranları nedir? İşte tüm detaylar…

Kira sözleşmeleri yenilenen kiracılar için yıllık zam yapılmakta. Bu zammın ne şekilde hesaplanacağı ise Borçlar Kanunu‘nda maddeler halinde belirtiliyor. Kanun kapsamında meskendeki kiracıya üretici fiyat endeksi oranlarını geçmeyecek şekilde zam yapılabiliyor. Bu bakımdan, geçtiğimiz sene enflasyon oranlarında yer alan yükselişin kiralara olumsuz bir şekilde yanmasından ötürü kira artışı hesaplaması konusunda bazı değişiklikler yapıldı.

Kiracılara Yapılacak Zam Belli Oldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Strateji Bütçe Başkanlığı tarafınca hazırlanmış olan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) Eylül ayında duyurulmuştu. Yeni ekonomi paketi kapsamında kira zammı bundan böyle üretici fiyat endeksi oranlarına göre değil, kira artış oranlarında yer alan üst sınır tüketici fiyat endeksi oranlarına göre hesaplanacak.

Yeni değişikliklerle beraber TÜFE göre 12 aylık ortalama ele alınarak kira aylık ortalamaları kapsam oranının esas alınacağına dair hüküm, kira sözleşmelerinde yer alan diğer kira sözleşmelerinin yenilenmesiyle gerçekleşecek.

Enflasyon oranlarının her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca açıklandığını belirtelim.

2019 Şubat ayı kira artış oranları nedir?

İşyeri ve konut kira sözleşmelerinin bu ay yenilenmesiyle kiracılar için ne kadarlık bir zam yapılacağı belli oldu. Tüketici fiyat endeksi TÜFE göre aylık yüzde 1,06 oranında artış gerçekleşti. Yurt içi üretici fiyat endeksi ise aylık oranda yüzde 0,45 oranında artış gösterdi.

TÜFE’de 2019 yılı Ocak ayından bir önceki aya oranla yüzde 1,06 olurken, bir önceki yılın Aralık ayında göre de 1,06 ve bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 20,35 ve 12 aylık ortalamaya göre yüzde 17,26’lık bir artış söz konusu. (Yİ-ÜFE), 2019 yılı Ocak ayında bir önceki aya oranla yüzde 0,45, bir önceki yılın Aralık ayına oranla yüzde 0,45, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 32,93 ve 12 aylık ortalamada ise yüzde 28,70 artış yaşandı.

Bu bakımdan kiracılara yapılacak zam oranı yüzde 17,16 olacak

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz