Alıcı veya satıcı durumundaysanız konut, arsa, arazi veya işyeri gibi satış veya alış işlemlerinde tapu dairesinde alıcı ve satıcı belli bir oran kapsamında harç öder. Tapu harçlarında indirimlerin olması 2019 yılında da uygulanmış durumda. Peki indirim ne kadar? Tapu harcı indirimi ne kadar 2019. İşte detaylar…

Gayrimenkul alımı veya satımı sırasında kişilerin tapu dairesinde ister satıcı ister alıcı için belli bir oranda harç ödemesi yapması zorunlu. Harç, işlemlerin nevi ve mahiyetine kıyasla, değerine göre hesaplanan nispi ve maktu olarak alınması durumudur. Gayrimenkul işlemlerinde tapu harcı, emlak vergisinden daha az değildir. 2018’de uygulanan tapu harç indirimi 2019 yılında da geçerliliğini koruyor.

Tapu harcı indirimi 2019 Ne Kadar?

Tapu harcı ve KDV için uygulanan indirimler 2019 yılında da 3 ay kadar geçerli sayılacak. Konut ve iş yerlerine uygulanmış olan bu indirim ile tapu harçları tam olarak yüzde 3 olarak hesaplanacak. Ancak 3 ay kadar geçerliliğini koruduğunu belirtelim. Bu bakımdan ev veya iş yeri gibi işlemlerinizi Mart ayının sonuna kadar yapmanızda fayda olacaktır. Geçtiğimiz yıl uygulanan ve bu yıl Mart ayına kadar geçerli olan tapu harçları binde 15 oranında tahsil edildiğini belirtelim. Bunla beraber tapu döner sermaye harcı da ödeyeceksiniz. Nisan ayında ise binde 20 oranında harç ödenecek.

MART AYINA KADAR BİNDE 15, NİSAN’DAN İTİBAREN BİNDE 20 HARÇ ÖDENECEK!

2019 Tapu harcı hesaplama!

600 bin TL değerinde ki bir ev için 12 bin TL alıcı, 12 bin TL satıcı toplamda 24 Bin TL harç ödemesi yapıyor. İndirim sayesinde bu ev için alıcı ve satıcı 9 bin TL ödeyecek ve toplamda 18 bin TL ödenmiş olunacak. Kar ne kadar diye soracak olursanız eğer, 24 bin TL yerine 18 bin TL ödendiği için 6 bin TL kar edilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz