Emlak Sektörü İçin Yeni Bir Çağ

Yeni yıla geçilen anlardan itibaren emlak sektöründe büyük değişiklikler olacak. Yatay Mimari ön planda tutularak, bina ve konutların satış fiyatları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sıkı takibe
alınacak. Yüksek fiyat politikası ile iş yapan müteahhitler yakından izlenecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni yılda büyük bir çalışmanın öncülüğünü üstlenmiş durumda. Yapılan imar planlarının gözlenmesi, değerlendirilerek denetime tabi tutulması ve imarın yapım, uygulama süreçlerinin mevzuata uyup uymadığı kriterlerinin değerlendirilmesi için benzer model çalışmalar geliştirilerek sağlam mekanizmalar kullanılmaya başlanacak. Şu zamana kadar imar sektöründe yaşanan tecrübeler paylaşılarak bunlar üzerinden gelişim sağlanacak.

Gayrimenkul Değerlendirme Sistemi Geliştiriliyor

 

İmar kapsamında yapılacak uygulamaların yaygınlaşması ve desteklenmesi için, imar hakkı transferi, değer esaslı imar uygulaması ve trampa gibi benzer çalışmalar yapılacak. Bu çalışmalardan önce eğitimler ve seminerler düzenlenecek. Mimari yapılarda coğrafi bilgi sistemi etkin olarak kullanılarak, gayrimenkul değerlendirme sistemi kurulacak. Bu sistem için gereken kurumsal, yasal ve teknolojik yapıya dair tüm fikir önerileri toplanarak en iyi sistemin oluşturulması düşünülmekte.

Dönüşüm Projeleri İçin 8,1 Milyar TL Harcandı

 

2012 yılından bu yana dönüşüm projeleri özel hesabının hazırlamış olduğu uygulamalar (kira yardımı faiz desteği dönüşüm) için 8,1 milyar TL tutarında harcama yapıldı. Kentsel dönüşümün gerçekleşmesi için gerekli olan en önemli koşul ise konuttaki afet riski taşıyan alanların sosyal ve ekonomik boyutlarının çevresel etkenleri dikkate alıp konutların yenilenmesidir. Konutlar afet riskine karşın daha güçlü yapılardan oluşturulması ve yaşam kalitesini yüksek tutmayı amaçlamaktadır.  Bu amaç doğrultusunda risk faktörü olan konutlar için kentsel dönüşüm uygulamaları ulusal ve yerel olarak öncelik sırası belirlenecek ve stratejiler planlanıp geliştirilerek uygulanacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz