2019 Yılı İçin Tapu Harcı Oranları

2018 yılı sonuna kadar indirim uygulanan harç oranları için yılın son günlerinde gelen müjdeli haber ile birlikte 31 Mart 2019 tarihine kadar indirim üresinin uzatıldığı bildirilmişti. Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren Harçlar Kanunu Genel Tebliği’nde 2019 yılında uygulanacak olan tapu harcı oranları bedeli açıklandı. 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da gayrimenkul satışlarından binde 20 oranında harç alınacağı ilgili tebliğde bildirildi. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığınca süresi uzatılan indirim avantajı sayesinde 31 Mart 2019 tarihine kadar binde 15 oranında harç ödenecek.

Tapu Harcı Hesaplamasında Önemli Etken

 

Tapu harcı hesaplamasında önemli etkenlerden biri satılmakta olan konutun veya iş yerinin ‘gerçek bedeli ne kadar?’ sorusudur. Bu nedenle evrakları teslim etmeden önce satılacak olan dairenin veya iş yerinin bedelinin belirlenmesi gerekir. Evraklar tapu dairesine teslim edilirken bildirilen satış bedeli daha sonradan değiştirilemez.

Örnek olarak tapu harcı hesaplaması

 

Tapu harcı hesaplamasını örnek üzerinden değerleyecek olursak; Alacağınız konutun ya iş yerinin değerinin 100 bin TL olduğunu varsayalım. Hem Mart ayı sonuna kadar uzatılan indirim sürecinde bu gayrimenkul aldığınızı varsayarsak ödenecek olan harç bedelleri için Gayrimenkul bedeli: 100 bin TL, Tapu harcı oranı: Binde 15 (31 Mart 2019 tarihine kadar), Tapu harcı bedeli: 1.500 TL, Toplam ödenecek harç: 3.000 TL olsun. Ancak bu alım işlemini 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle yaparsanız, ödeyeceğiniz harç oranı değişecektir. Örnek hesaplama ise; Gayrimenkul bedeli: 100 bin TL, Tapu harcı oranı: Binde 20 (1 Nisan 2019 tarihi itibariyle), Tapu harcı bedeli: 2.000 TL, Toplam ödenecek harç: 4.000 TL olacaktır. Konut alımının 1 Nisan 2019 tarihi öncesinde gerçekleşmesi durumunda, harç indirimi sayesinde hem alıcı hem de satıcı oldukça yüksek kar elde etmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz