2019 Lojman kira bedeli

Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Emlak Genel (389 sayılı) tebliğe göre; Lojmanların kira bedeli belirlendi. Lojmanların 2018 yılında kira bedelleri metrekare başına 4,25 TL iken 2019 Yılından itibaren lojman kira bedelleri 4,85 TL tutarı olarak belirlendi. Belirlenen kira bedeli 15 Ocak’tan itibaren geçerli olacaktır.

Tebliğe göre;

 

Türkiye’de bulunan lojmanlardan aylık olarak Kerpiç, ahşap, bağdadi vb. lojmanların her bir metrekaresi için alınacak tutar ise 2,36 TL olacağı belirlendi. Metrekare başına kaloriferli lojmanlarda 4,85 TL, kalorifersiz lojmanlarda ise 3,69 TL kira bedeli alınacaktır. Belirlenen kira bedellerine ek alınacak tutar ise; her bir ay için metrekare başına kaloriferci veya kapıcı kurumunun karşıladığı lojmanlardan 0,57 TL ek kira bedeli tahsil edilecektir.

Kira Bedeli Üstüne Alınacak Ek Bedeller

 

Lojmanlarda kullanılacak olan, elektrik ve su bedelleri kurumlarca tespit edildikten sonra gerçek değerler kiracıdan tahsil edilecektir. Elektrik ve su sayaçlarının her bir lojman için ayrılması mümkün olmayacağı için hizmetlerin karşılandığı tesisler belirlenerek kira bedeli artı ek ücret olarak tutulacaktır. Eğer ki elektrik ve su sayaçlarının birbirinden ayrılmaması halinde, aylık olarak yapılacak her bir metrekare için elektrik sayacından 1,08 TL, su sayacından ise 0,93 TL kira bedeline ek olarak ücret tahsil edilecektir. Elektrik ve su sayaçlarının birbirinden ayrılması mümkün değil ise metrekare başına 2,01 TL alınacaktır. Lojmanlar dışında kullanılan artezyen gibi su kaynaklarından karşılanması durumunda metrekare için 0,50 TL kira bedeline ek olarak eklenecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz