Tapu işlemleri sırasında taşınmazın gerçek satış bedeli üzerinden harç ödemeyen kişiler, pişmanlık yasasından yararlanmak için dilekçe vererek cezai işlem uygulanmasının önüne geçebiliyor. 2019 yılında pişmanlık harcı ne kadar oldu?

Değeri Düşük Gösterilen Gayrimenkullere Ceza

 

Taşınmaz tapularının satışı yapılırken, alıcı ve satıcılar ayrı ayrı gayrimenkul ’ün satış değerinin binde 20 ‘si olmak şartı ile harç ödemesi yapması gerekmektedir. Tapu harcı, emlak vergi tutarından az olmayacak şekilde, beyan edilmiş olan devir ve iktisap değeri üzerinden hesaplanmaktadır. Tapu harcı hesaplanmasında, taşınması satın alan kişinin devreden kişiye ödediği gerçek satış değeri baz alınır. Ancak, bazen alıcı ve satıcı taraflar bu harç tutarının az çıkması ve ödemenin az yapılması için, Gayrimenkulün satış değerini gerçek değerinden düşük gösterir. Yapılan bu işlem hem alıcı hem de satıcı tarafına cezai işlem uygulanmasına neden olmaktadır.

Cezai İşlem Oranı

 

Taşınmazın gerçek değeri satış aşamasında gösterilmediği, Maliye görevlileri tarafından tespit edilip tutanak tutulması halinde alıcı ve satıcı kişilere yüzde 25 oranında ceza uygulanıyor.

Pişmanlık Dilekçesi

Yapılan düşük değerli satıştan dolayı ceza ödemek istemeyen kişiler, Maliye tarafından durum tespiti yapılmadan önce pişmanlık yasasından yararlanabiliyor. Öncelikle pişmanlık beyannamesi sunularak, eksik ödeme yapılan harcı ödemek istediği belirtiliyor. Ardından eksik kısım ödemesi yapılarak oluşabilecek yüklü faizli cezalar engellenebiliyor.

2019 Pişmanlık Harç Tutarı Hesaplanması

 

Tecil Faizi Oranı – Yıllık  (%12)
Gecikme Faizi Oranı – Aylık (%1,40)
Pişmanlık Faizi Oranı – Aylık (%1,40)

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz