Kullanılmayan Araziler Üretime Kazandırılacak

 

Sözleşmeli üretim ve arazi kiralama bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığının 2019 planında yer alıyor. Amacın tarımsal işletmelerde ölçekler büyütülecek. Yapılacak olan düzenleme ile atıl olan tarımsal alanlarda üretim yapılacak.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan “2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” kapsamında tarım başta olmak üzere ormancılık ve hayvancılık ayrıca ticaret ve bölgesel kalkınma üzerine yoğunluk verilecek.

Programda 2019 yılında öncelik verilecek olan yatırımlara da yer verildi. Devlet Su İşleri Sulama yatırımlarının proje bazlı titizlikle yürütüleceği belirlendi. Devam eden projeler içerisinde depolama tesisleri ve sulama şebekelerinin öncelikli olarak tamamlanması amaçlanıyor. 2020 yılından sonra tamamlanacak olan projelerde ise yavaşlama söz konusu olacak.

 

Atıl Tarım Arazileri Üretim Yapacak

 

Öncelikli olarak gıda güvenliğini sağlamak, çiftçi gelirlerinde istikrarı sağlamak için stok yönetimi ve üretim, pazarlama, tüketim konularındaki kayıpların en aza indirilmesinin yanı sıra piyasaların düzenlenmesi için, dış ticaret alanlarının kapsamlı olması için çalışma yapılacak.

Sözleşmeli üretim, arazi kiralama gibi çalışmalarla tarımsal alanda ölçeklerin yükseltilmesi, büyütülmesi gibi çalışmalarla atıl vaziyette olan devlet arazilerinin üretim için kullanılması sağlanacak. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulan tarım bilgi sistemlerinin diğer kurumların ortak kullanımlarına açılması da çalışmalar arasında yer alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz